کد خبر : 133976
تاریخ انتشار : شنبه 20 نوامبر 2021 - 1:51

ولی الله شجاع پوریان

صدای مردم را از هر کجا می توان شنید

صدای مردم را از هر کجا می توان شنید

صدای مردم را از هر کجا می توان شنید ولی الله شجاع پوریان ؛  مرگ دلخراش و جانکاه »ســجاد رزمجو« خواننده محبوب و محلی خطه جنوب کشــور با وداع و بدرقه پرســوز و پرشور مردم قدرشناس و دوســتداران این هنرمند مردمی روبه رو شــد. بزرگی و پرشــماری مراسم تشییع جنازه این خواننده پرمخاطب آن هم

صدای مردم را از هر کجا می توان شنید

ولی الله شجاع پوریان ؛ 

مرگ دلخراش و جانکاه »ســجاد رزمجو« خواننده محبوب و محلی خطه جنوب کشــور با وداع و بدرقه پرســوز و پرشور مردم قدرشناس و دوســتداران این هنرمند مردمی روبه رو شــد. بزرگی و پرشــماری مراسم تشییع جنازه این خواننده پرمخاطب آن هم درحالیکه راهی به رســانه های رسمی همچون شبکه های تلویزیونی ملی و محلی نداشت و در شرایط کرونا و هوای سرد این روزها، نشان از تفاوت نگاه مردم با متولیان فرهنگی کشــور دارد. رزمجو شاید نام و نشان حمایت رسمی و رســانه ای برخی از خوانندگان همپایه خود را نداشت، اما مهمترین ویژگــی ای که او را محبوب دلهای مردم کرد و در روزهای گذشــته مرگ دردناکش حســرتی بزرگ را در دل مردم کاشــت، حضور فعال و پررنــگ او در ذهن و زبان مردم لر زبان در صفحات جنوبی کشــور بــود. او بــا تکیه بر همان صدای گــرم و پخته خــود و ترکیب آن با موســیقی فولکلور، هم در عزای مردمان حضور داشــت و صدایش رامنادی داغها و دردهایشــان کرده بود و هم در شــادی آنها صدایش را رهــا میکرد تا ترجمان عیش و شادیشــان باشــد؛ و این فرصتی بینظیر اســت تا به مقتضای این مفهوم که هر چه از دل برآید الجرم بر دل مینشــیند، هر انسانی را محبوب دلهای جمعی بزرگ کند. او به شــیوه همه هنرمندان مردمی همیشه متواضع و فروتن بدون هیچ فاصله ای از مردم زیست و به دور از موضع گیری های سیاسی تنها با هنر خود با مردم همراه و همدل بود. او به دوراز تفاخر و ادعا تلاس داشــت همســان مردم و همرنگ آنان باقی بماند و محبوبیتش را برای دیگران و مقاصــد آنان هزینــه نکند تا جایی که در روزهای گذشــته همگان در بدرقه پرشــورش انگشت به دهان مانده اند. محبوبیت رزمجو بیش از آنکه دلیلی بر محبوبیت شخصی باشد، نشانه جایگاه و اهمیت هنرمند و البته موسیقی در میان ایرانیان و اقوام مختلف است. موسیقی ایرانی با همه زیبایی هــا و ظرافتها و هویت دیرینه اش گرچه سالهاســت مورد بی مهری نهادهای رســمی قرارگرفته و شــرایط به گونه ای است که برخی از هنرمندان نیز دلسرد از شرایط کنونی تمایلی برای احیا و توسعه آن ندارند، اما هنوز دارای جایگاهی بزرگ در میان مردم است.

موسیقی زبان گویای جامعه است و هنرمندانی که صادقانه آن را در راه محبوب و مردمی خواهند بود. شاید برای نسل جامعه ابراز کنند، قطعا جوانی که این روزها به دالیل مختلف به موســیقی مدرن و غربی روی آورده اند، این میزان از محبوبیت عجیب باشد، اما واقعیت آن است که هنر بومی و محلی دســت کم در نزد اقوام ایرانی هنوز ارزش و اهمیت خــود را دارد و اگر این پــاره فرهنگها و الگوهای محلی و بومی پاس داشته شوند، اینچنین شاهد رسوخ موسیقی مبتذل در بخشهایی از جامعه نخواهیم بود. چه بســا عده ای در زمان حیات سجاد رزمجو نیز منتقد برخی اشعار و ترانه های او بودند، اما واقعیت آن بود که آنچه از گلوی او در فضا جاری میشــد، تبلوری از واقعیتهای میدانی جامعه خــودش بود و با فرهنگ آن مناطق عجین بود؛ اما شــرایط همیشــه به همین زیبایی نیســت؛ در مواردی عده ای با ادعای دلســوزی برای فرهنگ و بدون شناخت دقیق مقتضیات میدانی و مکانی با رفتارهای سلبی، دستوری و گزینشی فکر میکنند میتوانند فرهنگ یک جامعه را دست خوش تغییر و تحریف قرار دهند. حضور پرشور و تحسین برانگیز مــردم در بدرقه ســجاد رزمجو ایــن پیام مهم را در دل داشــت که کار فرهنگــی به معنای مداخله دســتوری و تحمیلی نیســت؛ برخی فرهنگها، ترانه ها، ارزشها و هنجارها ریشه در تاریخ زندگی مردمان یک اقلیم دارد و باید با همه مزایا و ویژگیهایش، آن را پاس داشــت و با آن همراه شــد. همیشه نمیتوان انتظار داشت که صدای مردم از صندوقهای رأی شــنیده شود یا در خیابانها در قالب مشتهای گره و فریادهای مرده باد و زنده باد به گوش مسئولان برسد. صدای مردم را میتوان از حضور یا غیبت در یک کنســرت موسیقی، نمایشگاه کتاب و حتی یک تشــییع جنازه نیز شنید؛ گوشی آماده به زنگ و حساس به صدای مردم میخواهد و هوشــی نه چندان بالا. همینقدر کافی است که از هر کنشی صدای مردم را شنید.

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.