کد خبر : 134771
تاریخ انتشار : یکشنبه 30 ژانویه 2022 - 1:55

منافقین و ضرورت شفاف سازی

منافقین و ضرورت شفاف سازی

      منافقین و ضرورت شفاف ساز   یادداشت کوتاه ؛ عباس منصوری   در ماجرای روز گذشته اخلال در شبکه یک سیما و چند شبکه دیگر که طی آن تصاویری از مریم و مسعود رجوی به مدت ۱۰ ثانیه پخش گردید حرف های ناگفته ای وجود دارد که برای تنویر افکار عمومی باید

 

 

 

منافقین و ضرورت شفاف ساز

 

یادداشت کوتاه ؛ عباس منصوری

 

در ماجرای روز گذشته اخلال در شبکه یک سیما و چند شبکه دیگر که طی آن تصاویری از مریم و مسعود رجوی به مدت ۱۰ ثانیه پخش گردید حرف های ناگفته ای وجود دارد که برای تنویر افکار عمومی باید به آنها پرداخت و شفاف سازی کرد چرا که در طی این سالیان، این مردم ولایت مدار بودند که حافظ انقلاب و پشتیبان نظام بودند. به تجربه ثابت شده است که هر بار مردم و امت حزب الله را خودی دانسته ایم، همواره پشت حمایت از نظام آمده اند اما هر وقت که مسئولان امر صراط غیرشفاف پیش گرفته اند باعث دلسردی مردم و پراکنده شدن فضای بی اعتمادی در بین آنان شده است.

البته قصد برجسته کردن قدرت دشمن را نداریم و نباید شفاف سازی را اشتباهاً به حساب برجسته کردن قدرت دشمن گذاشت. وقتی که دولت با مردم شفاف است، مردم که در بطن جامعه بسر می برند بخوبی تشخیص می دهند که آنچه از رسانه ها و ارگانهای دولتی اعلام می شود عین «رونوشت برابر اصل است».

بیش از ۲۴ ساعت از اخلال در رسانه ملی ما می گذرد اما آن چیزی که در خبرها برجسته می شود فقط اشاره به همان «۱۰ ثانیه» و کار «فوق العاده پیچیده» است. به گفته مسئولان امر زیر ساخت ها علی رغم داشتن «پروتکل های امنیتی قابل قبول» و «کاملاً ایزوله» بودن آسیب دیده است اما همین واقعیت ها از رسانه ملی به اطلاع مردم رسانده نمی شود تا با پی بردن به ابعاد این حادثه، با نیروی انسانی و پرسنل وفادار به نظام ساده سازی نکرده و نسبت به اطراف خود هوشیار گردند.

پخش تبلیغات و آگهی های تجارتی و زیرنویس همواره جزء لاینفک برنامه های تلویزیونی بوده اند اما از ساعت ۱۵۰۰ روز گذشته، به دلیل اخلال پیش آمده، پخش زیرنویس و آگهی های تجارتی از شبکه های مختلف سیما متوقف شده است. آیا نباید ابعاد این ضربه اطلاع رسانی شود؟

از این گذشته، شبکه های تلویزیونی که همه روزه جدول پخش برنامه های خود را به اطلاع عموم می رساند و یا در خلال پخش، برنامه های بعدی نیز اعلام می شد اکنون به نوشتن «برای این شبکه در حال حاضر جدول پخش وجود ندارد» بسنده می شود!. رادیوهای سراسری و بخشی از تلویزیون های سایر مراکز تا مدتی قطع بودند و برخی از آنها هنوز هم کمر راست نکردند!.

رسانه ملی باید منعکس کننده خواسته های مردم باشد. رسانه ملی باید شاخص شفافیت باشد. از مدیریت رسانه ملی انتظار می رود نه تنها به این قضیه ـ ولو این که شق نفوذ عنصر انسانی شق محتمل و قریب به یقین آن باشد ـ بطور جدی رسیدگی کنند بلکه برخلاف مدیران قبلی، شفاف سازی را مرام و شاخص مراوده با مردم قرار دهند.

نفوذ در هر جایی مذموم است اما نفوذ در رسانه ملی به هیچ وجه قابل پذیرش نیست. نفوذ در رسانه ملی یعنی نفوذ فرهنگی جریانی خاص در مهم ترین نهاد فرهنگی جمهوری اسلامی؛ بر همگان مسلم و متقن است که آنچه روز گذشته رخ داده با یک موضوع مرتبط است و آن هم چیزی نیست جز نفوذ؛ پس لرزه های عنصر نفوذ انسانی باز هم ادامه خواهد داشت.

این امر رخدادی بی سابقه و عجیب است چرا که نفوذ همزمان در رادیو و تلویزیون حاکی از انجام اقدام از داخل است. شاید خط دهی آن در خارج باشد اما نمی تواند توسط منشاء خارجی صورت گرفته باشد. حسن شفافیت با مردم این است که این مهم، ضرورتی را برای مدیریت صداوسیما ایجاد می کند که در مساله نیروی انسانی و موضوعاتی چون حراست، نقاط گلوگاهی، حیاتی و … واکاوی های متناسبی صورت بگیرد تا دامنه چنین اقداماتی به حیطه های حساس تر و حیاتی تر تسری پیدا نکند.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.