کد خبر : 121958
تاریخ انتشار : چهارشنبه 20 ژانویه 2021 - 0:49

ولی الله شجاع پوریان

بی تفاوتی دوگانه قشم و قم در برابر کرونا

بی تفاوتی دوگانه قشم و قم در برابر کرونا

  اثبات نیوز؛     بی تفاوتی دوگانه قشم و قم در برابرکرونا   ولی الله شجاع پوریان ؛   اگر در فوتبال حتما باید یا اســتقاللی یا پرسپولیســی باشیم، یا اگر درسیاست قرار است اصولگرا یا اصالحطلب باشیم، گویی این دوگانه را باید به همه چیز تعمیم دهیم .دوگانهای که باید در دو طرف

 

اثبات نیوز؛

 

 

بی تفاوتی دوگانه قشم و قم در برابرکرونا

 

ولی الله شجاع پوریان ؛

 

اگر در فوتبال حتما باید یا اســتقاللی یا پرسپولیســی باشیم، یا اگر درسیاست قرار است اصولگرا یا اصالحطلب باشیم، گویی این دوگانه را باید به همه چیز تعمیم دهیم .دوگانهای که باید در دو طرف آن موافقان ومخالفان  صف بکشــند و هرکس رگ گردن برجســته کند که من راست میگویم  وطرف مقابل در گمراهی مطلق است. این دوگانهسازیها اگرچه بیشتر به  درد سرگرم کردن افکار عمومی ورسانهها میخورد، اما همه ماجرا این نیست.  

این صفآرایی گاه معیشــت و زندگی مردم را نیز تحت تاثیر خود قرار دادهاست و تاسفبار زمانی است که این دوگانه ساری به مسایل مربوط به سالمت مردم نیز کشیده شود. 

چند ماه پیش و در حالی که آمار فوتیهای روزانه کرونا در ایران در آبانماهنزدیک به 500 نفر در روز رسیده بود، با اتخاذ تدابیر جدید و جدی ستاد ملی مبارزه با کرونا و مدیریت بهتر دولت و همراهی و همکاری خوب مردم و سایر  نهادهای موثر این آمار در چند هفته گذشته به زیر 100 نفر رسیده است که  جای قدردانی از جملگی دستاندرکاران و مردم عزیز کشورمان وجود دارد.  

بدیهی است هنگامی که از مرگ 450نفر سخن میگوییم فقط با یک عدد و رقم روبهرو نیستیم، بلکه 450 انسان و هموطن که هر کدامشان با دنیایی از امید و خاطره قربانی این ویروس مرگبار میشوند و خانوادهای را داغدار  و برخی را بیسرپرست میکند و تبعات روانی، اجتماعی، اقتصادی و حتی  سیاسی خود را به دنبال دارد. 

خوشبختانه مجموعه حاکمیت در مواجهه با شرایط سخت و بغرنج کرونایی و تشدید آن، همراهی و همکاری خوبی را به نمایش میگذارند و به همین  دلیل پس از اعمال تعطیلی یا ایجاد محدودیتهای شــدید شاهد فروکش  کردن آمار تلفات کرونا هستیم، اما عجیب است که هربار پس از کاهش آمار  تلفات کرونایی شاهد بیتوجهی و افزایش مجدد آمارها هستیم. شوربختانه  در شــرایطی که تبعات ناگوار ویروس کرونا در یک سال گذشته بر همگان  آشکار شده و دیگر کسی آن را توطئه، دروغ یا سناریوی غیرواقعی نمیداند،  بازهم دیده میشود که به محض کاهش آمار دوباره شاهد بیتوجهی مردم و  سهل انگاری مسئوالن به موضوع کرونا هستیم. 

این جاست که آن دوقطبی معروف نیز می خواهد خود را نشان دهد. اگر بر فرض قطب و طیف شهر قم را شامل هموطنانی بدانیم که روحیه مذهبی تری  دارند و به مناسک و اجرای مراسم عبادی اهمیت بیشتری میدهند و قطب یا  طیف جزیره قشم را شامل هموطنانی بدانیم که بیشتر دغدغه تفریح و تفرج  را در این ایام دارند؛ این دو قطب و طیف در اکثر موضوعات روز جامعه، اعم از  سیاسی، اجتماعی، اقتصادی، رفتارهای متفاوتی دارند، اما نکته تاسفبرانگیز  آنجاست که دقیقا همین دو طیف در بیتوجهی به پروتکلهای بهداشتی  کرونا رفتار مشابه و همگرایی کامل از خود بروز میدهند. 

در همین روزهای اخیر تصاویر متعددی از شــهرهای مذهبی بهویژه قم منتشر شد که افراد زیادی بدون توجه به پروتکلهای بهداشتی در تجمعاتمختلف دور هم جمع شده بودند، همین تجمعات را ما در شهرهای سیاحتیاز جمله قشم نیز شاهد بودیم، که معنای آن عدم التزام هر دو طیف جامعه به پروتکلهای بهداشتی است که جای تاسف و آسیبشناسی دارد.  

کرونا در موجهای مختلف ثابت کرده با کســی شوخی ندارد و هرجا کهپروتکلهای بهداشتی رعایت نشود، شاهد افزایش تلفات این ویروس کشنده هستیم، اما متاسفانه هربار با کاهش آمارها، هم مسئوالن نسبت به تعدیل  محدودیتها شــتاب کردهاند و هم مردم خیلی زود عواقب آن را فراموشمیکنند! بدیهی است نمیتوان به صورت دائم بسیاری از این محدودیتها راتداوم داد، اما نادیده گرفتن محدودیتها و توصیه های بهداشتی، همانگونه که در این یک هفته اخیر شاهد بودهایم، نیز قطعا خیلی زود آثار منفی خود را در کشور نمایان خواهد کرد. برای رهایی از این ویروس کشنده تا نمایان شدن  آثار واکسنهای مختلف کرونا و اجرای واکسیناسیون عمومی، چارهای جز  رعایت پروتکلها وجود ندارد و با هر بار بیتوجهی خیلی زود شاهد بازگشت  موجهای شدید کرونا در کشور خواهیم بود. 

 

 

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.