کد خبر : 122286
تاریخ انتشار : دوشنبه 8 فوریه 2021 - 14:46

قالیباف دیپلمات‌گری را هم امتحان می‌کند

قالیباف دیپلمات‌گری را هم امتحان می‌کند

اثبات نیوز؛ گروه سیاسی: روزنامه شرق نوشت: قالیباف که کسوت نظامی‌گری، شهرداری و اخیرا پارلمان‌داری را تجربه کرده است، حالا می‌خواهد دیپلمات‌گری را هم امتحان کند. او بارها گفته وزارت خارجه باید شود وزارت خارجه و تجارت بین‌الملل! این دومین‌باری است که قالیباف عازم مسکو می‌شود؛ اولین‌بار وقتی شهردار تهران بود، در آبان ۹۴ به

اثبات نیوز؛

گروه سیاسی: روزنامه شرق نوشت: قالیباف که کسوت نظامی‌گری، شهرداری و اخیرا پارلمان‌داری را تجربه کرده است، حالا می‌خواهد دیپلمات‌گری را هم امتحان کند.
او بارها گفته وزارت خارجه باید شود وزارت خارجه و تجارت بین‌الملل! این دومین‌باری است که قالیباف عازم مسکو می‌شود؛ اولین‌بار وقتی شهردار تهران بود، در آبان ۹۴ به دعوت شهردار مسکو و سن‌پترزبورگ سه روز به روسیه رفت و حالا در کسوت رئیس مجلس در‌حالی‌که گفته شده حامل پیام مقام معظم رهبری برای پوتین است، عازم می‌شود.
قالیباف البته برای وزارت خارجه هم ایده‌هایی دارد و در‌صورتی‌‌که بالاخره به آرزوی دیرینه‌اش برسد، می‌خواهد نام این وزارتخانه را عوض کند. او زمانی که کاندیدای انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۹۶ بود، اعلام کرد در صورت موفقیت، وزارت خارجه و تجارت بین‌الملل را تشکیل می‌دهم. البته بعد هم که به مجلس رفت، این ایده انتخاباتی تبلیغاتی‌ خود را از تریبون پارلمان و به نام خواسته مجلس بيان كرد.قالیباف سال ۹۶ گفته بود: باید دیپلماسی در خدمت اقتصاد کشور باشد و این مهم نیاز به تغییر ساختار وزارت خارجه دارد. از‌این‌رو طرح تشکیل وزارت خارجه و گسترش تجارت بین‌الملل از اولویت‌های دولت من در صورت پیروزی است. او گفته بود: واقعیت این است که برای تولیدات محصولات کشاورزی، صنعتی و خدماتی، باید بازار بین‌المللی پیدا کرد تا امکان فعال‌شدن تمام ظرفیت‌های عظیم داخلی به کار گرفته شود و از این طریق می‌توان حرکت مؤثر و زودبازدهی را در رفع معضل بی‌کاری در کشور صورت داد، بدون آنکه نیاز به سرمایه‌گذاری‌های هنگفت باشد.به گفته قالیباف، ساختار وزارت خارجه در ایران به‌گونه‌ای طراحی شده است که فقط پاسخ‌گوی نیازهای سیاسی و امنیت ملی بوده و این ساختار اجازه نمی‌دهد دغدغه اصلی امروز ما که رونق اقتصاد است، پیگیری شود. او مدعی شده بود که در کشورهای پیشرفته‌ای مانند کره‌جنوبی و ژاپن، توسعه اقتصادی تا حد زیادی مدیون عملکرد دستگاه دیپلماسی این کشورهاست؛ به‌طوری‌که این کشورها اولویت اصلی خود را پیداکردن بازار برای تولید‌کنندگان خود قرار می‌دهند.
در این کشورها که بعد از جنگ جهانی دوم پیشرفت کرده‌اند، وزارت خارجه نقش فعالی در تجارت خارجی و پیداکردن بازار برای تولیدات داخلی بر عهده گرفت و حتی وزارتخانه‌ای مستقل برای توسعه و گسترش روابط تجاری و اقتصادی بین‌المللی به وجود آمد که در رابطه مستقیم با وزارت خارجه فعالیت می‌کند. او مدعی شده بود در یک دوره کوتاه می‌تواند از ظرفیت بازار ۴۰۰‌میلیون‌نفری کشورهای منطقه برای گسترش فعالیت‌های اقتصادی بهره‌برداری کند.او زمانی هم که وارد مجلس شد، گفت: «نگرش وزارت امور خارجه از بحث‌های سیاسی و امنیتی باید به سمت موضوعات اقتصادی و سیاسی برود و این موضوع در اولویت قرار گیرد. حتی نام وزارت خارجه می‌تواند به نام وزارت خارجه و تجارت بین‌الملل تغییر کند؛ البته منظور این نیست که تجارت از سوی وزارت خارجه انجام شود.در خیلی از جاها سفرا نقش پیگیری، بازاریابی و ارتباطات حوزه بین‌الملل را بر عهده دارند و اصل کار در حوزه تجارت و اقتصادی در وزارتخانه‌های مرتبط انجام می‌شود. مجلس شورای اسلامی نیز این آمادگی را دارد که اگر دولت در این زمینه لایحه بدهد، همکاری کند یا اینکه در صورت تمایل وزارت امور خارجه، طرحی در این زمینه تهیه شود».
حالا مشخص نیست که قالیباف آیا از این فرصت سفرش به مسکو استفاده می‌کند و در حوزه تجارت و اقتصاد نیز رایزنی خواهد کرد یا خیر! طبق ادعای عضو کمیسیون اقتصادی مجلس، ابعاد اصلی سفر قالیباف، اقتصادی و فروش نفت و برجام است! حوزه‌ای که قاعدتا ربطی به رئیس مجلس ندارد؛ آن‌هم در‌حالی‌که ظریف اخیرا به مسکو سفر کرده بود.
محمدجواد ظریف روز هفتم بهمن به روسیه سفر کرده و با سرگئی لاوروف، وزیر خارجه این کشور دیدار کرد، ولی گزارشی از دیدار او با پوتین منتشر نشد. عضو کمیسیون اقتصادی مجلس با اشاره به سهم ایران از بازار روسیه گفت: روسیه بیش از ۲۸۰ میلیارد دلار واردات دارد که به دلیل همسایگی، این فرصت و مزیت بزرگی برای کشورمان است که به دلیل ناکارآمدی و نگاه نامتوازن به غرب و شرق، سهم ایران از این بازار کمتر از یک درصد است. به گفته توانگر، مجلس روسیه در تابستان سال جاری رسما از محمد‌باقر قالیباف، رئیس مجلس، برای سفر به این کشور دعوت کرده بود و او هم قبول کرده که با انجام آزمایش تست کرونا دو بار، یکی در فرودگاه ایران و دیگری در مسکو، به دیدار پوتین برود!محمدباقر قالیباف هفته اول آبان سال جاری به بیماری کرونا مبتلا شده بود. گویا قرار بود سفرش به مسکو اواخر آذر انجام شود، ولی به علت «قطعی‌‌نشدن زمان ملاقات با پوتین»، سفر لغو شده بود. مقام‌های دولت روسیه با توجه به «احتیاط‌های» پوتین «در حفظ سلامتی‌اش»، گفته بودند فردی که قصد دیدار با پوتین را دارد، باید ۱۵ روز در قرنطینه بماند و برای حل این مشکل پیشنهاد شده قالیباف در تهران و فرودگاه روسیه تست کرونا بدهد و این پیشنهاد از سوی روسیه پذیرفته شده است.محمد‌حسین فرهنگی، سخنگوی هیئت‌رئیسه مجلس، روز گذشته درباره جزئیات نامه مقام معظم رهبری که از سوی رئیس مجلس به روسیه خواهد رفت، گفته است: بنده از جزئیات نامه اطلاعی ندارم، اما همواره دیپلماسی پارلمانی داشته‌ایم که بخشی از آن از سوی رئیس و سخنگوی کل مجلس انجام می‌شود و این سفر به روسیه نیز در راستای همین مورد خواهد بود. دعوت از رئیس مجلس از مدت‌ها پیش از سوی رئیس مجلس دومای روسیه صورت گرفته؛ چرا‌که ما با این کشور مواضع مشترکی داریم و روسیه از حامیان ایران در مسائل بین‌المللی است. بعد هم گفته که سفر رئیس مجلس به دیگر کشورها تابع دعوت طرفین بوده است.
با اینکه خبرها مبنی بر این بود که رئیس مجلس قرار است برای دیدار با رئیس‌جمهور روسیه تست کرونا بدهد اما مجتبی توانگر، نماینده تهران در مجلس در گفت‌وگو با ایسنا اعلام کرد که محمدباقر قالیباف، پروتکل‌های بهداشتی دیدار با پوتین را نپذیرفته، بنابراین پوتین برای دریافت پیام مهم مقام معظم رهبری، نماینده ویژه معرفی کرده است. او عنوان کرد: «خبری که بنده در‌خصوص نهایی‌شدن دیدار دکتر قالیباف با ولادیمیر پوتین اطلاع‌رسانی کردم، دقیق و تأیید‌شده نبود.البته دیدار با رئیس‌جمهور روسیه در دستور کار و در‌حال برنامه‌ریزی بوده است‌ اما دیدار با پوتین در روسیه پروتکل‌های ویژه‌ای دارد که دکتر قالیباف پروتکل‌های بهداشتی دیدار با پوتین را نپذیرفته است». توانگر گفت: «به همین جهت پوتین برای دریافت پیام مهم مقام معظم رهبری، نماینده ویژه معرفی کرد و پیامی که رئیس مجلس در این سفر حامل آن هستند، در دیدار با نماینده معرفی‌شده توسط پوتین طرح خواهد شد.

 

منبع خبر

انتهای خبر/

منبع

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.