کد خبر : 122378
تاریخ انتشار : چهارشنبه 10 فوریه 2021 - 14:40

احیای دوباره برجام چگونه ممکن است؟

احیای دوباره برجام چگونه ممکن است؟

اثبات نیوز؛ گروه سیاسی: یک نماینده پیشین مجلس شورای اسلامی گفت: آمریکایی‌ها باید بدانند که این ایران بود که برجام را حفظ کرد و الان بایدن باید با یک دستور مستقیم به برجام بازگردد. حشمت‌الله فلاحت‌پیشه، با اشاره به مواضع متفاوت ایران و آمریکا در بحث بازگشت به برجام و موضوع اینکه کدام یک اول

اثبات نیوز؛

گروه سیاسی: یک نماینده پیشین مجلس شورای اسلامی گفت: آمریکایی‌ها باید بدانند که این ایران بود که برجام را حفظ کرد و الان بایدن باید با یک دستور مستقیم به برجام بازگردد.
حشمت‌الله فلاحت‌پیشه، با اشاره به مواضع متفاوت ایران و آمریکا در بحث بازگشت به برجام و موضوع اینکه کدام یک اول به توافق بازخواهند گشت، گفت: طرف‌ها خواهان احیای برجام هستند اما می‌خواهند دغدغه‌هایشان برطرف شود. آمریکا می‌داند هر قدر ایران گام‌هایش را در بخش فنی و هسته ای بیشتر به جلو بردارد بازگشتش به برجام سخت تر می‌شود در عین حال که دو طرف سعی دارند از اتفاقی شبیه به آنچه در دوران ترامپ افتاد هم جلوگیری کنند.
وی ادامه داد: طرف ایرانی می‌خواهد به طور واقعی تحریم‌ها برداشته شود، شاید این کار الان قابلیت اجرا نداشته باشد اما به هر حال با تجربه ای که از زمان اوباما برای ایران به وجود آمد این دغدغه و نگرانی برای ایران وجود دارد که آمریکا می‌گوید تحریم‌ها را برداشته است اما در عمل این اتفاق نمی‌افتد.  مهمترین مشکل این است که ایران و آمریکا کانالی برای مذاکره مستقیم با هم در رابطه با طرح مسایل‌شان ندارند و کانال‌های واسط و میانجی گرها و ابتکارات واسطه‌ای در این میان وارد می‌شوند که هر کدام مشکلات خاص خود را دارند.
 وی با بیان این اعتقاد که «منافع دو طرف ایران و آمریکا به هم گره خورده است» گفت: منافع ملی واسطه‌ها در این میان حاکم است و این مساله بازگشت ایران و آمریکا به برجام را کند می‌کند. هر چند سه کشور اروپایی عضو برجام هستند اما به عنوان مثال فرانسه در این میان برای واسطه گری میان ایران و آمریکا به نحوی عمل می‌کند که سعی دارد از این مسیر منافع خود را تامین کند و جایگاه فرانسه را در مسایل بین المللی تقویت کند. در عین حال معتقدم از طریق پیام‌ها به راهکار عملی برای احیای برجام نمی‌رسیم. باید هر چه سریعتر نشست کارشناسی شکل بگیرد و مشخص شود که دو طرف تعهداتشان را انجام می‌دهند یا نه یا در چه زمان بندی مشخص راهکار عملی ارایه می‌دهند.
وی با اشاره به اینکه در ابتدای اسفند ضرب الاجل قانون مجلس را داریم که به یکسری از نظارت‌های آژانس که به طور داوطلبانه طبق برجام انجام می‌شد پایان می‌دهد اظهار کرد: امیدوارم دو طرف قبل از این زمان اقدامی انجام دهند چون در داخل ایران برخی جریان‌ها مانع احیای برجام خواهند شد و تا زمانی که بحث رفع تحریم‌هاست اتفاق نظر است که باید آمریکا ابتدا به برجام بازگردد.این نماینده پیشین مجلس گفت: واقعیت این است که تحریم‌ها رنج زیادی را به ملت وارد کرده است و با برخی گشایش‌ها بدون آنکه تحریم‌ها برداشته شود مشکلی در این رابطه حل نخواهد شد. طرف آمریکایی باید این را بداند که هر چه ایران در مسیر هسته‌ای جلو رفت و دستاوردهای بیشتری را به دست آورد بازگشتش به برجام دیگر موضوعیتی ندارد و دست برتر را خواهد داشت. آنها باید بدانند که این ایران بود که برجام را حفظ کرد و الان بایدن باید با یک دستور مستقیم به برجام بازگردد.فلاحت پیشه در پاسخ به این که چرا مذاکرات ایران و ۱+۵ در سطح کارشناسی و وزیران شکل نمی‌گیرد؟ اظهار کرد: مذاکره ایران و آمریکا در موضوع برجام تابو نیست و به نظرم این مساله می‌تواند به سرعت اتفاق افتد البته در موضوعات غیر برجامی اصلا معتقدم که ورود دو طرف به مسایل دو جانبه درست نیست و فراتر از برجام الان امکان پذیر نیست و نباید هم وارد چنین بحثی شد. اما معتقدم در بحث برجام دو طرف باید صحبت کنند و این واقعیت است که تا ایران و آمریکا تصمیم به بازگشت نگیرند اتفاقی نمی‌افتد. برای سایر بازیگران برجام به مثابه یک تکه گوشت است که می‌خواهند از آن استفاده کنند و برای احیای آن می‌خواهند اگر خونی قرار است به رگ برجام تزریق شود به گونه ای باشد که از بدن آنها هم این خون عبور کند.
وی تصریح کرد: عربستان و اسراییل به شدت در مسایل خود و در مسایل داخلی شان گرفتار هستند و اینها به برجام چسبیده‌اند چون می‌دانند یک بحث معتبر چند جانبه است و ابعاد بین المللی وسیعی دارد، ولی به نظر من ایران و آمریکا می‌توانند بدون اینکه به منافع دو جانبه دو کشور ربط پیدا کند بر سر یک برنامه کار برای بازگشت به برجام و اجرای آن توافق کنند؛ هر میانجی در این رابطه مساله را دچار انحراف خاص خود می‌کند.فلاحت پیشه درباره سخنان اخیر مقام معظم رهبری که گفته‌اند آمریکا ابتدا باید به برجام برگردد و ما رفع تحریم‌ها را ابتدا راستی آزمایی کنیم گفت: صحبت‌های ایشان برگرفته از دو تجربه اجرای برجام در زمان اوباما و توقف آن توسط ترامپ بود. راستی آزمایی رفع تحریم‌ها مهم است چون با وجود رفع تحریم‌ها در زمان اوباما اما عملا ایران نمی‌توانست از پول نفت خود استفاده کند از این رو تحریم باید عملیاتی برداشته شود و این مساله را ایران ببیند و از سویی تاکید و احتیاط ایشان برای پرهیز از شرایطی است که در دولت ترامپ ایجاد شد، یعنی دولت آمریکا تضمین دهد که دیگر یک جانبه از توافق بین المللی خارج نمی‌شود.

 

منبع خبر

انتهای خبر/

منبع

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.