کد خبر : 123246
تاریخ انتشار : یکشنبه 28 فوریه 2021 - 14:42

یو پی اس و استابلایزر

یو پی اس و استابلایزر

اثبات نیوز؛ اگر در محیط کاری شما و یا در محلی که خانه شما قرار دارد، برق منطقه دچار قطع و وصلی بسیار زیاد می‌شود، یک دستگاه یو پی اس می‌تواند از آسیب رسیدن به دستگاه‌های الکتریکی شما که در خانه و یا محیط کار از آن استفاده می‌کنید، جلوگیری نماید. علاوه بر یو پی

اثبات نیوز؛

اگر در محیط کاری شما و یا در محلی که خانه شما قرار دارد، برق منطقه دچار قطع و وصلی بسیار زیاد می‌شود، یک دستگاه یو پی اس می‌تواند از آسیب رسیدن به دستگاه‌های الکتریکی شما که در خانه و یا محیط کار از آن استفاده می‌کنید، جلوگیری نماید. علاوه بر یو پی اس دستگاه دیگری به نام استابلایزر نیز موجود است که می‌تواند مانع از نوسان یافتن ولتاژ برق شده و آن را تثبیت نماید و سپس به مصرف کننده انتقال دهد. ما در این مطلب قصد داریم درباره این دو دستگاه یعنی باتری یو پی اس و دستگاه استابلایزر اطلاعات بیشتری را در اختیار شما قرار دهیم.

دستگاه یو پی اس چیست و چه کاربردی دارد؟

یو پی اس یا باطری یو پی اس UPS مخفف کلمات Uninterrupted Power Supply است و از این دستگاه برای محافظت از نوسان‌هایی که ممکن است در ارسال برق صورت گیرد استفاده می‌شود. باتری یو پی اس قادر است نویزها را بر طرف نموده و از آسیب رسیدن به دستگاه‌های الکتریکی و الکترونیکی که در خانه و یا محیط‌های کاری مورد استفاده قرار می‌گیرد جلوگیری نماید. داخل دستگاه‌های یو پی اس یک باتری تعبیه شده است. باطری یو پی اس در شرایط عادی توسط برقی که به آن وارد می‌شود شارژ شده و در مواقع ضروری مانند شرایطی که برق با نوسان و یا قطعی مواجه می‌شود، از این برق ذخیره شده استفاده کرده و برق مورد نیاز دستگاه را تامین نماید.

همچنین هنگام ایجاد نوسان و نویز، یو پی اس در مدت چند ثانیه منبع تغذیه را از برق شهری به خروجی خود انتقال داده و اجازه نمی‌دهد در کار دستگاه خللی ایجاد شود. استفاده از یو پی اس برای دستگاه‌هایی که از حساسیت بالایی برخوردارند و برای ادامه کار و حفظ اطلاعات و .. نباید مواجه با قطعی برق شوند، بسیار ضروری و کارآمد می‌باشد.

تعمیر یو پی اس

همان‌طور که در قسمت قبل اشاره کردیم داخل یو پی اس یک باتری تعبیه شده است که دارای عمر مفیدی بین ۲ تا ۳ سال است. بنابراین چنانچه پس از این زمان مشاهده کردید که یو پی اس نمی‌تواند دستگاه را شارژ کند به احتمال بسیار زیاد باتری داخل آن خراب شده است. در این شرایط باید بدانید که می‌توان با تعمیر یو پی اس و یا احیا و تعویض باتری یو پی اس دوباره از این دستگاه استفاده نمود و نیاز به خرید دستگاه جدید نیست.

با تعمیر برد یو پی اس که کاری تخصصی به شمار می‌آید و تنها باید توسط تکنسین‌های این حوزه انجام شود و همچنین احیای باتری می‌توان تا مدت‌ها بی‌دغدغه از این دستگاه استفاده کرد. در ضمن بهتر است هر چند مدت یکبار عملکرد یو پی اس را توسط متخصصان این حوزه چک نمایید تا بتوانید هرچه سریع‌تر جلوی صدمات بیشتر و هزینه‌های اضافی را بگیرید.

استفاده از یو پی اس در چه شرایطی ضروری است؟

  • هنگام قطعی برق شهر:

در این زمان انرژی ذخیره شده در باتری یو پی اس به شما کمک می‌کند تا بتوانید تا ضمن وصل شدن برق، همچنان از دستگاه استفاده نمایید.

  • زمانی که ولتاژ برق به صورت ناگهانی افت پیدا می‌کند:

در زمان‌هایی که این اتفاق می‌افتد بخصوص در مورد سیستم‌های کامپیوتری، ممکن است دستگاه ریست شود و یا کارکرد آن مختل گردد. در این شرایط یو پی اس از این مشکل جلوگیری کرده و با سوئیچ کردن روی باتری، دستگاه را از مصرف برق شهری بی نیاز می‌کند. پس از رفع مشکل و برگشتن به حالت عادی در شبکه برق، یو پی اس نیز به حالت اولیه باز می‌گردد.

  • زمانی که ولتاژ برق با افت طولانی مواجه می‌شود:

در این زمان باتری یو پی اس مانند زمان قطعی برق عمل می‌کند و اجازه می‌دهد برای تامین برق دستگاه‌ها و تجهیزات الکتریکی از باطری یو پی اس استفاده گردد. در چنین شرایطی استفاده از دستگاه استابلایزر نیز بسیار کمک کننده خواهد بود. ما در ادامه بیشتر به کارکرد این دستگاه خواهیم پرداخت.

  • زمانی که ولتاژ برق با افزایش شدید مواجه می‌شود:

عکس موارد بالا نیز ممکن است رخ دهد و ولتاژ برق شدت پیدا کند، زمان‌هایی که رعد و برق رخ می‌دهد، عملکرد شبکه برق تحت تاثیر قرار می‌گیرد و ولتاژ برق می‌تواند با افزایش بسیار زیادی مواجه شود. این اتفاق در بسیاری مواقع به شبکه انتقال برق آسیب زده و دستگاه‌های مختلف را نیز دچار مشکلات بزرگی می‌کند. در این شرایط استفاده از یو پی اس کمک می‌کند تا از ورود این ولتاژ افزایش یافته به دستگاه و آسیب زدن به آن جلوگیری شود.

  • وجود نویز در شبکه برق:

برخی از دستگاه‌ها مانند مایکروویو و اجاق گازهای برقی می‌توانند باعث ایجاد نویز در شبکه برق شوند، باتری یو پی اس با استفاده از فیلتری که داخل آن تعبیه شده این مشکل را تا حد زیادی کاهش می‌دهد.

استابلایزر چیست؟

استابلایزر دستگاهی است که برای تثبیت نوسان‌های برق تولید شده است. به زبانی ساده این دستگاه الکتریکی مانع از آن می‌شود که نوسان‌های ناگهانی که در شبکه برق رخ می‌دهد به دستگاه‌های مصرفی شما انتقال یافته و آن‌ها را دچار آسیب نماید. از استابلایزر می‌توان برای دستگاه‌های حساسی مانند کامپیوتر و یا یخچال فریزر و تلویزیون و .. استفاده کرد.

استابلایزر سعی می‌کند ولتاژ برق را در حدود ۲۲۰ تا ۲۳۰ ولت برای دستگاه‌های خانگی نگه دارد و از آسیب رسیدن به آن‌ها در اثر کاهش و یا افزایش ولتاژ برق جلوگیری نماید. اما علاوه بر دستگاه استابلایزر خانگی که در ابعاد کوچکی طراحی شده‌اند و شبیه به ترانس هستند، دستگاه‌های استابلایزر بزرگی نیز تولید شده‌اند که برای یک ساختمان و یا محیط‌های کاری بزرگ و صنعتی می‌توان از آن‌ها استفاده نمود. یک نمونه از دستگاه‌های استابلایزر بزرگ را می‌توان بر سر ورودی برق یک ساختمان قرار داد و از کارکرد دستگاه‌های خانگی در زمان تغییر ولتاژ برق در تمامی واحدها مطمئن شد.

از آن جا که استابلایزرها کمک می‌کنند تا جریان‌های ضعیف تقویت شود و همچنین کمک می‌کند ولتاژهای بالا در یک اندازه معین پایین آورده شوند، کمک می‌کنند تا عمر وسایل برقی طولانی‌تر شود. برای اینکه بدانید چه نوع یو پی اس و یا چه استابلایزری برای ساختمان مسکونی، خانه و یا محیط‌های کاری و صنعتی مناسب است، بهتر است با دادن اطلاعات لازم به مشاوران خبره در این حوزه از راهنمایی‌های لازم بهره مند شوید و دستگاه مناسب را خریداری نمایید.

درباره شرکت رسام یو پی اس

همچنان که پیشتر اشاره کردیم چنانچه برای تثبیت ولتاژ برق نیاز به استفاده از استابلایزر دارید و یا می‌خواهید با استفاده از یو پی اس از نوسانات برق جلوگیری نمایید. باید اطلاع کاملی از محیطی که قرار است این دستگاه در آن محل مورد استفاده قرار گیرد داشته باشید تا بتوانید انتخاب درستی داشته باشید. شرکت رسام یو پی اس یکی از مجموعه‌هایی است که در حوزه ارائه این دستگاه‌ها فعالیت دارد و می‌تواند در خصوص سفارش، خرید و همچنین نحوه نصب و تعمیر یو پی اس و استابلایزر به شما کمک نماید. برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص استابلایزر و باطری یو پی اس می‌توانید سایت این مجموعه را به آدرس الکترونیکی https://rasamups.com/ مشاهده کنید. در این سایت شما انواع استابلایزر و یو پی اس ایرانی و خارجی مانند یو پی اس‌های آمریکایی، اروپایی و ترکیه‌ای را خواهید دید که با برترین برندهای روز دنیا مانند باتری لانگ، فیام ایتالیا، نارادا و .. ارائه شده‌اند و هر کدام از ساختار و ویژگی‌های خاصی بهره مندند.

انتهای خبر/

منبع

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.