کد خبر : 123314
تاریخ انتشار : دوشنبه 1 مارس 2021 - 19:02

گزارشی از جلسه شورای شهر و شهردار یاسوج/شورای شهر بدنبال تغییر شهردار یاسوج/ شورا ارث پدری کسی نیست

گزارشی از جلسه شورای شهر و شهردار یاسوج/شورای شهر بدنبال تغییر شهردار یاسوج/ شورا ارث پدری کسی نیست

اثبات نیوز؛ روز گذشته بر خلاف تصور شهروندان یاسوجی که نشست آشتی کنان اعضای پارلمان برگزار شده بود نشست بررسی مشکلات و عادی این شورا برگزار شد تا همچنان مشکلات این پارلمان به قوت خود باقی بماند. به گزارش اثبات نیوز،هدایت اکبری در ابتدای جلسه شورای شهر یاسوج با انتقاد از کمیسیون ماده ۱۰۰ گفت

اثبات نیوز؛

روز گذشته بر خلاف تصور شهروندان یاسوجی که نشست آشتی کنان اعضای پارلمان برگزار شده بود نشست بررسی مشکلات و عادی این شورا برگزار شد تا همچنان مشکلات این پارلمان به قوت خود باقی بماند.

به گزارش اثبات نیوز،هدایت اکبری در ابتدای جلسه شورای شهر یاسوج با انتقاد از کمیسیون ماده ۱۰۰ گفت : کمیسیون ماده صد با تصویب جریمه برای اضافه پارکینگ ظلم بزرگی در حق شهروندان می کند ، همه ما می دانیم که بافت شهر یاسوج بنا به قومی و فبیله ای بودن خانواده های جمعیت بالا دارد هر خانواده ای معمولا ۶ تا ۷ فرزند دارد و در آینده این افراد ماشین نیاز دارند یاسوج مثل کلان شهر ها نیست که خانواده ای ۱ نهایتا دو فرزند داشته باشند ما اتفاقا باید تشویق کنیم  اینکه برای اضافه پارکینگ جریمه های سرسام آور اخذ می شود اصلا منصفانه نیست.

مسعود خوبانی سخنگوی شورای شهر یاسوج در این جلسه گفت :یکی از دغدغه های اصلی شهر بحث پارکینگ است  که پیش بینی نشده بود و همشهریان هم رعایت نکردند ما در کمیسیون ماده صد از احداث پارکینگ دفاع می کنیم  اما آن چنان که باید اصولی کار نشده است.

عضو شورای شهر اذعان داشت: بحث دو نقشه ای مشکلات زیادی را در شهر ایجاد کرده است که با دو نقشه صوری و اصلی که ارائه می دهند تخلفات زیادی رخ می دهد ، نقشه اصلی را مخفی می کنند تا اینکه شهرداری متوجه می شود و جریمه می کند ، با نظام مهندسی صحبت کردیم که این بحث دو نقشه ای حذف شود.

خوبانی در خصوص تحریک کارگران شهرداری گفت : اینکه دوستان همه جا مطرح می کنند که اعضای اکثریت شورای شهر یاسووج  اجازه فروش املاک را برای پرداخت حقوق شما نمی دهند درست نیست نکنید این کارها را ، ما بارها گفتم شهرداری لیستی  از طلب کارگران را به ما ارائه دهد تا ما تصمیم گیری کنیم .

اگر قرار بر پرداخت حقوق باشد فقط کارگران باید پرداخت شود نه پیمانکاران ، بهتر است این بحث به بیرون انتقال پیدا نکند ، هنوز برای ما معلوم نیست شهرداری بابت حقوق کارگران چقدر بدهکار است .

هدایت اکبری گفت : برای فروش زمین شهرداری می گویند زمین مال آیندگان است چطور وقتی زمین ها را به دیگران می بخشید بحث آیندگان نیست ،

دهراب پور گفت : در جریان کمیسیون ماده صد نیستم اما در بحث تذکر بلحاظ اخلاقی می پذیرم جلسه قبل شورای شهر یاسوج  به حد نصاب نرسید و ما هم هیچ وقت راضی به کنسل کردن جلسه نیستیم.

بخش زیادی از املاک شهرداری در دورقبل به فروش رفت و معلوم نشد که کجا هزینه شد ، چهار سال است که می گوییم برای حقوق کارگران فکری کنید الان چند روز مانده به عید به فکر حقوق آنها افتاده ایم ، فروش املاک دردی را دوا نمی کند باید فکر دیگری کنیم

فرشاد نگین تاجی در این جلسه گفت : در خصوص بحث پارکینگ ، هر گونه تخلف در ساخت و ساز در کمیسیون ماده صد مطرح می شود ، همه حرف ها در خصوص پارکینگ از طرف دوستان درست است و پارکینگ هر چه بیشتر باشد قطعا خدمات شهری ما بهتر خواهد شد .

وقتی اعلام می شود ۶۰ تا ۷۰ درصد به پارکینگ اختصاص داده شود دیگر همان رقم خواهد بود ، یکی دیگر از تخلفات این است که قرار بود تخلفاتی که برای پارکینگ اخذ می شود ، جهت احداث پارکینگ در سطح شهر هزینه شود که متاسفانه احرایی نمی شود .

در کمیسیون از ۷۵ پرونده ارجاعی ۶۶ تخلف مشترک بوده است ، وقتی ارتفاع و شیب در ساخت ساختمان لحاظ نمی شوند جریمه می شوند و این قانونی است ولی قانون گذار اعلام کرده است وقتی در یک ساختمان دچار تخلف می شوند نکات فنی و شهرداری باید حتما رعایت شود ، وقتی در پارکینگ قانون صراحت دارد ۶۰ تا ۷۰ درصد نبایذد بیشتر لحاظ شود ،

علی اکبری تبار نایب رئیس شورای شهر یاسوج ، در این جلسه اظهار داشت : در کمیسیون ماده ۵ جلسه ای برگزار شد و موضوع پارکینگ مطرح شد برای اینکه شائبه ایجاد نشود ، مصوب شد بر اساس مجوزی که در پروانه قید شده است اقدام شود و بر اساس داده های پروانه باید اجرایی شود .

وی تصریح کرد: برای املاک و فروش آن هر تصمیمی گرفته شود در غیاب رسانه ها خواهد بود چون محرمانه خواهد و نباید با جار و جنجال همراه باشد.

اکبری تبار گفت: استاندار چه قدیم و چه جدید هیچ کمکی به شهرداری و شورای شهر یاسوج نکردند ،هیچ همکاری در پروژه های عمرانی نداشته و  مقداری فرمانداری در بحث پل چهارم کمک کردند که صفر تا صد

او همچنین اظهار داشت: فرمانداری می گوید ما باید کمیته برنامه ریزی حضور پیدا کنیم شهردار حضور پیدا نمی کند.

هدایت اکبریدر پاسخ به انتقادات و صحبت های اکبری تبار گفت: کاملا دروغ است ، جهت اطلاع جنابعالی شهردار و معاون در جلسه حضور پیدا کردند که شهردار ۸۰۰ میلیون تومان از اعتبارات شهرداری کم کرده و به جای دیگری کمک کرده است .

کیوان آشنا عضو دیگر شورای شهر در این نشست تاکید کرد: اگر فرمانداری ادعا دارد ۱۵ میلیارد تومان کمک کرده است سند را به رسانه ها ارائه دهد .

اکبری تبار : من تصویر سند را دارم .

اکبری : بله برنامه بودجه می نویسد اما در فرمانداری کم می شود .

اکبری تبار : کاری به نگاههای سیاسی نداریم اما متاسفانه برای اولین بار در تناریخ جمهوری اسلامی شهرداری تاکنون دفترچه عوارض نفرستاده است .

تا میزان درامد مشخص نشود چطوری میزان هزینه را تعیین کنیم .

اکبری : فرستادند به موقع

اکبری تبار : عوارض مشخص نیست ، شهرداری بودجه را باید بر اساس ۱۲۰ میلیارد ببندد تا ۲۰۰ چون ما هیچ گونه افزایشی نداشته ایم .

دهراب پور گفت : در رابطه با فروش املاک یا مخالفت ما به جایی نمی رسد و یا هم مخالفتی نداشته ایم .

اکبری : وقتی شما در شورا می گویید کسی خرید نکند مردم هم وحشت می کنند از خرید .

دهراب پور : ما گفتیم در چهارچوب  مصوبه ما نداریم ، الان تا ما مصوبه کنیم سال تمام شده است ، شهردار باید ۴ سال پیش به فکر می افتاد ،استانداری که شما مرتب از وی تشکر می کنید ما خبری از حمایت ایشان به شهرداری نداریم البته انصاف ایجاد می کند که از تحرکات اخیر معاونت محترم عمرانی استاندار تقدیر کنم ، حقیقت تحرکاتی در سطح شهر دارند ، و نسبت به سالهای گذشته از زمین تا آسمان فرق دارد.

وی گفت :فروش املاک دردی را دوا نمی کند باید هر چه سریع تر تصمیم گیری کنیم

فرشید احمدی کیش گدر این نشست ابراز داشت: بحث رشد قارچ گونه شهرک ها مشکلاتی زیادی را برای ما درست کرده است مرتب بحث می کنیم اما دستمان به جایی نمی رسد ، اعتبارات زیادی در خصوص عمرانی باید به شهرداری برسد اما در این میان سهم شهردار ی ناچیز است ، اعتبارات داخلی هم کفاف حقوق پرسنل و خدمات را نمی دهد.

وی خاطر نشان کرد: بحث کرونا درامد شهرداری در بسیاری از حوزه ها مثل ناوگان حمل و نقل ، پارک ها را به صفر رساند و شهرداری متقبل هزینه های گزافی شد ، بحث کرونا مختص یاسوج نیست ، ایران و جهان درگیر آن هستند که مشکلات عدیده ای اقتصادی را به بار اورد باید در این خصوص فکری کرد ، کمک کنید تا بخشی از املاک به فروش برسد تا کارگران در این ایام عید حقوقی داشته باشند و شرمنده زن و فرزند نشوند .

کیوان آشنا نیز در این نشست خطاب به اکبری تبار گفت: اعضای شورای شهر هم به عنوان کارگر شهرداری و خادم مردم هستند، اما صاحبان اصلی شهرداری این کارگران هستند که باید از هر طریقی به حقوق و مزایای عقب مانده خود برسند.

وی افزود: فراموش نکنید چندماه حقوق نگرفته اند و دم عید است، برای پرداخت حقوقشان اینقدر سنگ اندازی نکنید

آشنا بااشاره به بحث جریمه اضاف بودن پارکینگ نیز گفت: پارکینگ هرچقدر که افزایش داده شود سرمایه گذاری است نه هزینه، بهتر است در این مورد بررسی دقیق داشته باشیم و در کمیسیون ماده ۵ این مهم مدنظر قرار گیرد.

 آشنا در این نشست با  انتقاد از برخی از همکاران خود گفت:  متاسفانه مدتی است برخی اعضا که برای این خواسته جواب رد شنیده اند از طریق خانواده و نزدیکان اقدام به اعمال فشار می کنند ولی باید متذکر شوم که در زمینه های کاری قطعا تصمیم درست و اول و آخر را خودم میگرم.

وی اذعان داشت: دوستان می گویند برای عزل شهردار با ما همکاری کن تا خودتان را به عنوان گزینه شهرداری مطرح کنیم، اما مخالف بوده و هستم، این اقدامات را تمام کنید و برای ساختن شهر تلاش کنید نه برکنار کردن دیگر افراد ، آشنا ادعا کرد که برخی از اعضای شورای شهر به یکی دو تن از فامیل های وی گفته اند که با آشنا صحبت کنند راضی شود شهردار عزل شود که در این صورت هر گزینه ای که معرفی کرد ما بعنوان شهردار معرفی می کنیم .

با حضور مقدم در این نشست حوال و هوای جلسه تغییر پیدا کرد و اعضای هیات رئیسه شورای شهر از گروه اقلیت شورا درخواست کردند تا جلسه بدون حضور آنها و بین اعضای اکثریت و شهردار برگزار شود که اقلیت شامل اکبری ، احمدی کیش و آشنا با این درخواست مخالفت کردند.

نستهن مقدم در این نشست در پاسخ به سوال انتقادی مسعود خوبانی دیگر عضو شورای شهر که قصد ترک جلسه را بعد از پرسیدن سوال درمورد عملکرد شهرداری کمیسیون نامگذاری داشت، گفت: وقتی سوالی می کنید برای شنیدن جواب هم حضور داشته باشید، شما درباره مبلمان شهری و نامگذاری معابر سوال کردید، کارهای خوبی طی چندسال گذشته صورت گرفته و نباید چشم پوشی کرد.

وی افزود: اینجا حضور پیدا کردم تا دلیل لجبازی برخی اعضای شورا جهت پاسخ ندادن به مکاتبات شهرداری را جویا شوم، جای سوال اینجاست که چرا و با چه منطقی با تامین حقوق کارگران از محل فروش املاک شهرداری که جزو دارایی های شهرداری است مخالفت می کنید و آنها را نادیده می گیرد؟

مقدم خاطرنشان کرد: مکاتبات شهرداری در هر زمینه ای باشد نه در شورا قرائت می شود و نه بررسی می شوند، با این روش نمی توان به مردم خدمت کرد، تا کی آنها را پشت درب شورا نگه دارید و مکاتبات را نادیده بگیرید؟

شهردار یاسوج تصریح کرد: از ملک شخصی کسی نمی خواهیم حقوق کارگران را بدهیم بلکه از منابع خود شهرداری می خواهیم اینکار را کنیم، سازمان همیاری ها نیز خواستار همین موضوع است ولی کارشکنی شما این خواسته را به تعویق انداخته است.

وی با بیان اینکه بحث حقوق کارگران مشکل شخصی نیست و به همه مردم و خدمات شهری مربوط است، افزود: از اعضای شورا درخواست داریم در این چندماه آخر وقت بیشتری برای بررسی مشکلات مردم و کارگران گذاشته و راهکاری برای راضی کردن آنها ارایه دهید.

رئیس شورا در واکنش به سخنان شهردار گفت: امروز از شما دعوت کردیم تا در غیاب اعضای اقلیت شورا صحبت کنیم و جوابگوی خواسته های شما باشیم.

 دهرابپور از اعضای اقلیت شورا (فرشید احمدی کیش، هدایت اکبری و کیوان آشنا) خواست جلسه را ترک کنند ولی با مخالفت این اعضا مواجه شد.

هدایت اکبری در واکنش به درخواست دهرابپور مبنی بر ترک جلسه، گفت: حضور در شورا حق تمام اعضاست و اینجا ارث پدری کسی نیست که بخواهند مارا بیرون کنند.

وی افزود: هر حرف و سخنی دارید باید در حضور همه اعضا باشد و هیچکس حق ندارد دیگری را از حق حضور در شورا و دفاع از حقوق مردم و مخصوصا کارگران خدوم شهرداری محروم کند.

انتهای خبر/

منبع

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.