کد خبر : 133764
تاریخ انتشار : چهارشنبه 13 اکتبر 2021 - 2:30

پلیس مصداق انسجام اجتماعی است

پلیس مصداق انسجام اجتماعی است

اثبات نیوز؛     «پلیس، مصداق انسجام اجتماعی است»   سیدعلی عباس محدث؛   نام نیروی انتظامی، یادآور انسجام اجتماعی و همیاری مردم با فرزندان پلیس جامعه در جهت نهادیه کردن هنجارهای و ارزش های اجتماعی است. آنجاست که مردم، هنجارشکنی را عامل بی نظمی و وجود پلیس را تظمین کننده پایداری قانون مداری و

اثبات نیوز؛

 

 

«پلیس، مصداق انسجام اجتماعی است»

 

سیدعلی عباس محدث؛

 

نام نیروی انتظامی، یادآور انسجام اجتماعی و همیاری مردم با فرزندان پلیس جامعه در جهت نهادیه کردن هنجارهای و ارزش های اجتماعی است. آنجاست که مردم، هنجارشکنی را عامل بی نظمی و وجود پلیس را تظمین کننده پایداری قانون مداری و ثبات نظم می دانند. در جامعه اسلامی که مبانی دینی و پایبندی افراد جامعه منطبق با شرع مقدس و امر الهی است، هنجار شکنی که منجر به ایجاد مزاحمت اجتماعی و قانون شکنی است، مذموم و نکوهیده است و اعتبار اجتماعی افراد به نظم پذیری آنها است.

در جامعۀ انسانی به واسطه تنوع الگوهای جامعه پذیری، باید بدانیم که انسانها در کنار آموزش، مسائلی را نیز به تجریه می آموزند. در مرحله آغازین زندگی انسانها، خانواده بیشترین تأثیر را در هنجارپذیری فرزندان دارد. در این دوره از زندگی، تمام داشته های والدین و دیگر اعضاء خانواده به فرزندان آموخته می شود. اگر قانون مندی، هنجار پذیری و رعایت حقوق شهروندی از مهمترین آموزه های خانواده باشند، یقیناً فرزندان هم با الگوهای پایداری انضباط اجتماعی آگاه و همراه می شوند. در چنین جوامعی، پلیس و وظایف پلیس را آموزش می دهند. جایگاه پلیس و نقش ساختاری که این نهاد «مردم محور» در جامعه دارد، بخشی از دانسته های فرزندان می شود. مصلحان اجتماعی و مربیان آموزش های پیش دبستانی سعی می کنند که پلیس را به عنوان یکی از مهمترین دستاوردهای نظام قانون مدار و مردمِ هنجارپذیر نهاینه کنند. بنابراین، علاوه بر اینکه مهارتهای زندگی اجتماعی را یاد می دهند، آسیب ها و ناهنجاریهای اجتماعی نیز آموزش، جایگاه قانونی پلیس و نقشی که در تأمین امنیت جامعه دارد، ضرورتی بلامنازع برای مردم و جامعه می شود.

باید به سطحی برسیم که دو وظیفه ایجابی و سلبی پلیس را به عنوان محور ایجاد تعادل، انظباط، امنیت، انسجام، جرم ستیزی و هنجارپذیری به فرزندان آموزش دهیم. وقتی والدین، مدیران و مربیان، مسئولان و سیاست گزاران جامعه نتوانند نقشی خود را به عنوان اولین و مهمترین مرجع انسجام اجتماعی و هنجار پذیری فرزندان ایفا کنند، مسلماً وظیفۀ سلبی پلیس نمود بیشتری دارد. در واقع اگر بخواهیم پلیس را فقط با وظایف سلبی اش معرفی کنیم، به جامعه ظلم کرده ایم. چون تک تک افراد جامعه، خانواده، مدرسه و همۀ بخش های جامعه در صورت ایجاد بحران، در مقابل ناهنجاریها، وظایف قانونی بر عهده دارند که در واقع همون سلب فرایندها و الگوهای ضد ارزش از جامعه است. در جوامع انسانی اگر پیروی از هنجارهای اجتماعی به حدی کاهش پیدا کند که به ناکارآمدی و ناپایداری نهادهای اجتماعی بیانجامد، جامعه دچار بی سازمانی اجتماعی و از هم گسیختگی خواهد شد. از دیدگاه مکتب شیکاگو، علل انحراف اجتماعی در افراد، بلکه در ماهیت محیط اجتماعیِ بی نظم، قرار دارد. این دیدگاه به فقدان روحیه جمعی در مسائل حوزه های حاشیه شهری اشاره دارد. با این تفسیر، پلیس مصداقی عینی از سلامت جامعه است و این مهمترین مفهومی است که باید به اعضاء جامعه بیاموزیم.

مسلماً جامعه ای که بتواند بالاترین سطح از الگوهای اخلاقی و هنجارهای اجتماعی را به فرزندان و اعضاء جامعه خود بیاموزد، به قوام پلیس با کارکرد اجتماع محور و دامنه نفوذ پلیس با رویکرد جرم ستیز کمک کرده است. با این نگرش که جامعة انساني نیازمند آسایش و آرامش می باشد، بدیهي است که وجود جرم و مجرم در جامعه، باعث بر هم خوردن آرامش و احســاس امنیت جامعه مي شود. لذا دولت ها و نهادهاي اجتماعي و نیز کل افراد جامعه، باید براي دستیابي به آرامش و امنیت شایسته، در تعاملي کارآمد و اثرگذار، تلاش ها و اقدامات مشترکي را در دستور کار خود قرار دهند.

متأسفانه در برخی از پژوهش های اجتماعی، چنین استنباط می شود که باید رویکردهای سلبی و قهری را از پلیس بگیریم. این در حالی است که همه مسئولان جامعه ملزم هستند ابتدا سیاستگذاریهای کنترل، کاهش و پیشگیری از جرم و بحران های اجتماعی را در تمامی سطوح مدیریتی اجرا و حمایت کنند تا بعد پلیس هم متناسب با میزان سلامت اجتماعی موجود در جامعه و اهتمام نهادهای دولتی و مردمی در انجام مسئولیت اجتماعی که در قبال جامعه و مردم دارند، تحول ساختاری ایجاد کند و به همان میزانی که از وظایف سلبی اش کم می شود، بر ایجاب نقش انسجام اجتماعی و خدمات رسانی به مردم، برنامه ریزی و مدیریت شود.

بنابراین، پلیس و اصطلاحاً نیروی انتظامی، که متشکل از فرزندان خوشنام این جامعه است، هم از نظر ماهیت و نقش مهمی که در حل معضلات و ایفاد هنجارهای اجتماعی دارند و هم از نگاه ساختاری که طبیعتاً تمام نهادها حاکمیتی در نتیجه رسالت قانونی و مدنی که پذیرفته اند، کیفی می شوند، مسئولیت های مهم خود را با استفاده از دانش روز، آموزش علمی و کارآمدی نیروی انسانی به مردم عرضه می کنند. آنچه در حال حاضر وظیفۀ عمومی است، قانون مداری، هنجار پذیری و تبعیت از مقررات و ضوابط اجتماعی است که در آن صورت، هر فردی در جامعه می تواند پلیسِ ارزش ها و انتظام بخش جامعه بوده و پلیس از نگاه مردم، مجری رفتارهای خشن و قهری نبوده و دنیای واقعی پلیس که حفظ نظم و مردم محوری است، عینیت داده می شود. ضمن گرامیداشت یاد شهدای گرانقدر «امینت اجتماعی» و تبریک هفته نیروی انتظامی به فرماندهان و کادر پرتلاش و خادمان ملت در نیروی انتظامی، قدردان جانفشانی فرزندان عزیز ملت و همراه با دلمشغولی های خانواده این عزیزان هستیم.

 

 

انتهای خبر/

منبع

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.