کد خبر : 149000
تاریخ انتشار : یکشنبه 18 دسامبر 2022 - 0:46

بازی با دُمِ شیر در چَمِ شیر

بازی با دُمِ شیر در چَمِ شیر

    چَم در لری به معنای مناطق دشتی کوچکی است که در حدفاصل رودخانه و کوه قرار دارند. این پدیده‌های زمین ساختی در مناطق کوهستانی که جنس کوه سخت نیست و پهنای اکولوژیکی رودخانه وسیع است شکل می‌گیرد.     حسین آخانی در یادداشتی نوشت؛ به نظر می‌رسد که تجمع مواد آبرفتی و احتمالا

 

 

چَم در لری به معنای مناطق دشتی کوچکی است که در حدفاصل رودخانه و کوه قرار دارند. این پدیده‌های زمین ساختی در مناطق کوهستانی که جنس کوه سخت نیست و پهنای اکولوژیکی رودخانه وسیع است شکل می‌گیرد.

 

 

حسین آخانی در یادداشتی نوشت؛

به نظر می‌رسد که تجمع مواد آبرفتی و احتمالا ریزش تپه ماهورهای اطراف و فرسایش در ایجاد این پهنه‌ها نقش داشته باشند. این پهنه ها محیط های امن و مناسبی برای سکونتگاه های موقت انسانی مانند عشایر و کشاورزی به حساب می‌آیند. سیلاب های رودخانه‌ای نیز با شستشوی سالیانه نمک، حاصلخیزی دشت های اطراف رودخانه ها را حفظ می‌کند.

چم‌ها از جمله مکان‌های مناسب ایجاد بیشه‌های جنگلی و درخت‌زاری هستند. چَمِ شیر، زمانی زیستگاه شیر ایرانی بوده است. وجود جنگلی وسیع در کنار رودخانه با حیات وحش غنی، محیطی مناسب برای سلطان منقرض شده جنوب زاگرس فراهم کرده بود.

رودخانه زهره در محل احداث سد چم شیر دارای جنگل‌های انبوه پده و گز، خرزهره و شمار زیادی از گونه های پایابی می باشد. در چند بازدید کوتاهی که به سختی خود را به کنار رودخانه زهره رساندم، بهشتی دیدم که هیچ انسان منصف و شرافتمندی نمی تواند چشمان خود را به زیبایی ها و ارزش های بوم شناختی آن ببندند. این ها هدیه آفریدگار به سرزمین خشک و گرم منطقه ای است که توسط تپه ماهورهای گچی در بر گرفته شده است. بر اساس جدیدترین مقالات علمی، ایران غنی‌ترین کشور جهان از نظر تنوع و تعداد گونه‌های گیاهی انحصاری و اندمیک گچ دوست است.

در روزهای ۹ و ۱۰ آذر ۱۴۰۱ که برای چندمین بار از رودخانه زهره – در محل احداث سد چم شیر – بازدید کردم، شاهد جنگل تراشی و جنگل سوزی عمدی وسیع در مخزن سد بودم. صحنه‌های دهشتناک و غم انگیزی که به دلیل عدم دسترسی خبرنگاران و مردم، دور از چشم صاحبان این سرزمین، سرمایه‌های خدادادی را ناجوانمردانه قلع و قمع می‌کردند. با تمام وجود اشک ریختم که چگونه باید سازمان حفاظت محیط زیست یک گزارش ارزیابی به شدت مخدوش و پر از اشتباهات فاحش را تایید کند و اجازه ساخت سد در یک بستر گچی که دارای لایه های نمکی با چشمه‌های متعدد شور در بستر رودخانه است را صادر کند.

اخیرا آقای سلاجقه، به درستی ضمن تایید خطر آبگیری سد چم شیر، تاکید کرده‌اند که اجازه گتوند دیگری را نمی‌دهند و تا زمانی که گمانه‌های جدید بی خطر بودن آبگیری را تایید نکند سد چم شیر آبگیری نمی شود. از طرفی مقالات علمی و گزارشات مستدل از طرف شرکت نفت و سازمان جغرافیایی نیروهای مسلح نشان داده است که مطالعات سد بر پایه اطلاعات نادرستی بر اساس یک نقشه قدیمی ارائه شده که در آن لایه‌های سازند گچساران به دقت مشخص نشده است. طبیعی است که زدن این گمانه‌ها می‌تواند ضمن ابهام زدایی، از وقوع یک فاجعه بزرگ جلوگیری کند.

بعد از نامه ۱۰ استاد دانشگاه به ریاست جمهوری در تاریخ ۱۶ آذر ۱۴۰۰ و تشکیل جلسات تخصصی در کمیسیون اصل ۹۰ مجلس که منجر به تشکیک در درستی مطالعات سد شد، آنطور که من مطلع شدم کمیسیون نظر مخالف خود را درمورد آبگیری سد اعلام کرده است. این برای اولین بار در تاریخ مجلس است که به جای تصویب و اختصاص بودجه برای ساخت سد و انتقال آب، به انحرافاتی که منجر به بحران آب در کشور شده است پرداخته شده و امیدوارم با توقف آبگیری سد چم شیر، در مقابل فشارهای ذینفعان چنین پروژه هایی کوتاه نیامده و از حقوق سرزمین ایران و مردمان آن دفاع کند.

تاسف آور است که سازندگان و حامیان سد چم شیر با فعالیت گسترده رسانه‌ای و طرح مطالب غیر واقعی که اغلب آمیخته با ادعاهای نادرست و گاهی تهمت و تهدید منتقدان است سعی در انحراف افکار عمومی و فشار به دستگاه‌های مسئول برای آبگیری عجولانه سد می‌باشند. اینکه این سازندگان می‌خواهند با آبگیری مانع انجام تحقیقات دقیق علمی شوند کاملا قابل درک است، اما اینکه فردی از سازمان حفاظت محیط زیست (گویا معاون دفتر آب و خاک سازمان) در کنار ارباب جمعی سد چم شیر مطالب غیر علمی و پر از اشتباه بیان می‌کند، آدمی را به حیرت فرو می‌برد. در رسانه‌ها به نقل از ایشان (ایرنا ۲۴ آذر ۱۴۰۱)، یافته‌های علمی در خصوص تماس مخزن سد با سازند گچی-نمکی گچساران و مشکل شوری آب رودخانه زهره که با عبور از این سازند بخصوص در داخل مخزن به شدت شور می شود، رد شده است! نامبرده در اظهار نظر عجیبی مساحت جنگل مخزن سد چم شیر را فقط ۸ هکتار گفته‌اند! به نظر می‌رسد که این معاون محترم نه با تعریف جنگل آشنایی دارند و نه ابعاد یک هکتار را به درستی می شناسند و گویا از نظر ایشان فقط با بلوط جنگل ایجاد می‌شود. با وجود چنین مقام مسئول و یا کارشناسی در سازمان حفاظت محیط زیست اصلا نباید تعجب کرد که پایتخت روزهاست در آلودگی به سر می‌برد، ریزگرد بخش عمده کشور را درگیر کرده و اغلب تالاب‌ها و رودخانه‌های کشور خشک شده‌اند.

برداشت‌هایی از همین جنس است که ناآگاهانه و یا عامدانه منجر به تهیه و تایید گزارش ارزیابی در سال ۱۳۸۸ شده است که بر پایه آن میلیاردها تومان بودجه مملکت صرف ساختن سدی شده است که تازه یاد پیمانکار افتاده است که منتقدان را با سلسله مطالعات جدید توجیه کند. سدی که بنا بود باعث تامین آب شرب و توسعه کشاورزی شود، به یک باره تغییر هدف داده شده و سازندگان مدعی هستند که با آن می خواهند آب شور را مدیریت کنند! گویا این خدمتگزاران نمی‌دانند که تجمع نمک در کف یک سد به مثابه یک بمب شیمیایی است که اگر روزی مجبور به تخلیه آن شوند، ابعاد فاجعه‌ کمتر از یک بمب اتمی نیست.

در جلد اول ارزیابی زیست محیطی سد چم شیر، ۴ هدف اصلی سد این گونه عنوان شده: ۱) تامین ۵۰ درصد آب شرب شهرهای بندردیلم تا بوشهر؛ ۲) تامین ۴۵۰ میلیون متر مکعب آب برای آبیاری ۴۰ هزار هکتار از اراضی بوشهر در دشت لیراوی، ۳) تامین آب آبیاری برای پایین دست سد در خوزستان و ۴) تامین حقابه محیط زیستی پایاب سد. رودخانه‌ای که در حال حاضر لب شور است و در خوش بینانه ترین حالت به راحتی به مرز بحرانی شوری خواهد رسید، نه ارزش کشاورزی دارد و نه شرب. از همه بدتر با قطع جریان آب در پایاب سد، میزان شوری آب در ادامه زهره به شدت افزایش یافته و عملا باعث تهدید زراعت‌هایی می‌شود که از خیرآباد تا هندیجان به ترکیب آب زهره و خیرآباد وابسته هستند. زمین‌های این منطقه در حال حاضر هم شور هستند و طبیعی است که با آب شور به شوره زارهای جدید و کانون‌های تولید ریزگرد تبدیل می‌شوند.

اندازه‌گیری‌های هدایت الکتریکی آب رودخانه در فصول مختلف سال و نقاط مختلف رودخانه توسط این نگارنده سوالات بسیار مهمی ایجاد می‌کند که همگی تایید ارتباط بخش‌های شور سازند گچساران با آب رودخانه است. در تاریخ ۱۰ آذر که در محل چم شیر، هدایت الکتریکی ۲۴۰۰ میکروزیمنس بر سانتی متر مربع را ثبت کردم در کنار عدد ۲۲۵۰ میکروزیمنسی که در بهار امسال – هر دو بعد از بارندگی و در دبی بالا ثبت شده است – نشان می‌دهد افزایش سطح تماس آب با سازند، رابطه مستقیمی با افزایش شوری دارد. در حال حاضر که رودخانه فقط در حدود ۴ کیلومتر مربع، آنهم در بخش آبرفتی با بستر تماس دارد، هدایت الکتریکی لب شور را نشان می دهد، طبیعی است که با ۱۳ برابر شدن سطح تماس آب با بستر بایستی منتظر یک جهش در شوری مخزن سد شد.

به نظر نگارنده وظیفه دستگاه قضایی، بخصوص سازمان بازرسی کل کشور است که با ورود به این پرونده نسبت به ترمیم اعتماد عمومی اقدام نمایند. دادستان محترم در راستای حقوق عامه می‌تواند مانند آنچه در پرونده‌های پتروشیمی میانکاله و بیوجمی در تالاب انزلی رخ داد، هر چه سریعتر نسبت به توقف آبگیری سد چم شیر و معرفی عوامل دستور و اجرای قطع و آتش زدن جنگل‌های وسیع منطقه، قبل از مشخص شدن نتیجه گمانه زنی به دستگاه قضایی اقدام کنند. ریاست سازمان حفاظت محیط زیست نیز طبق اصل ۵۰ قانون اساسی وظیفه دارند، ضمن ارجاع قضایی تخلفاتی که منجر به تهیه و تایید گزارش ارزیابی سد چم شیر شده است، در کنار متخصصان و علاقه مندان کمک کنند تا از رخ دادن یک فاجعه بزرگ در کشور جلوگیری شود.

بدانیم که خوزستان بیش از این تحمل شوک محیط زیستی دیگری را ندارد و هر گونه تعجیل در آبگیری سد چَمِ شیر ، بازی با دمِ شیر است.

استاد دانشگاه تهران

 

منبع؛فانوس زاگرس

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 60 در انتظار بررسی : 11 انتشار یافته : 49
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

louis vuitton outlet یکشنبه , 30 آوریل 2023 - 12:12

I just wanted to thank you for the fast service. properly they look great. I received them a day earlier than expected. like the I will definitely continue to buy from this site. you ultimately choose I will recommend this site to my friends. Thanks!
louis vuitton outlet https://www.cheapreallouisvuitton.com/

cheap jordan shoes یکشنبه , 30 آوریل 2023 - 15:18

I just wanted to thank you for the fast service. or else they look great. I received them a day earlier than expected. the same as the I will definitely continue to buy from this site. direction I will recommend this site to my friends. Thanks!
cheap jordan shoes https://www.cheaprealjordan.com/

cheap louis vuitton online دوشنبه , 1 می 2023 - 4:25

I just wanted to thank you for the fast service. to they look great. I received them a day earlier than expected. similar to the I will definitely continue to buy from this site. you decide I will recommend this site to my friends. Thanks!
cheap louis vuitton online https://www.bestlouisvuittonoutlet.com/

louis vuitton outlet online دوشنبه , 15 می 2023 - 13:35

Read reviews and was a little hesitant since I had already inputted my order. as well but thank god, I had no issues. just like the received item in a timely matter, they are in new condition. direction so happy I made the purchase. Will be definitely be purchasing again.
louis vuitton outlet online https://www.cheaplouisvuittonsale.com/

authentic cheap jordans سه‌شنبه , 16 می 2023 - 8:51

Read reviews and was a little hesitant since I had already inputted my order. quite possibly but thank god, I had no issues. which includes the received item in a timely matter, they are in new condition. situation so happy I made the purchase. Will be definitely be purchasing again.
authentic cheap jordans https://www.cheapretrojordan.com/

louis vuittons outlet چهارشنبه , 17 می 2023 - 3:48

Read reviews and was a little hesitant since I had already inputted my order. nicely but thank god, I had no issues. choose the received item in a timely matter, they are in new condition. direction so happy I made the purchase. Will be definitely be purchasing again.
louis vuittons outlet https://www.louisvuittonsoutletonline.com/

fear of god essentials hoodie پنج‌شنبه , 20 جولای 2023 - 22:53

I just wanted to jot down a small remark in order to express gratitude to you for those fantastic recommendations you are placing here. My extensive internet research has at the end of the day been compensated with sensible knowledge to talk about with my friends and family. I would suppose that most of us readers actually are rather blessed to dwell in a great site with so many wonderful professionals with very beneficial points. I feel very much fortunate to have encountered your website page and look forward to really more exciting minutes reading here. Thanks again for a lot of things.
fear of god essentials hoodie http://www.fearofgodhoodie.com

kd shoes جمعه , 21 جولای 2023 - 16:56

I precisely wanted to thank you very much yet again. I’m not certain the things I could possibly have worked on without the type of advice discussed by you directly on my area. It became the traumatic situation for me personally, however , finding out the very specialised tactic you solved it took me to leap for delight. I will be happier for your advice and then pray you recognize what a powerful job your are accomplishing instructing people today through the use of your website. I’m certain you have never come across any of us.
kd shoes http://www.kd-shoes.us

bape شنبه , 22 جولای 2023 - 11:16

I enjoy you because of every one of your work on this blog. My daughter loves setting aside time for investigation and it’s easy to understand why. A number of us hear all relating to the powerful method you make powerful tactics on your blog and as well as encourage response from some others on this subject plus our favorite daughter is always discovering a whole lot. Have fun with the rest of the year. You’re performing a tremendous job.
bape http://www.abathingapeofficial.com

supreme new york یکشنبه , 23 جولای 2023 - 5:48

I needed to draft you one tiny word to say thanks again over the nice principles you’ve discussed at this time. This has been particularly generous of people like you to offer unhampered just what many individuals would have offered as an e-book to earn some dough for themselves, principally since you might have done it in the event you decided. Those good ideas additionally served to be a fantastic way to be certain that the rest have the identical eagerness similar to my own to see a great deal more in terms of this problem. I am certain there are numerous more pleasant periods in the future for many who check out your site.
supreme new york http://www.supremes.us.org

golden goose outlet دوشنبه , 24 جولای 2023 - 0:54

I precisely wanted to appreciate you again. I am not sure what I could possibly have undertaken in the absence of the actual thoughts shown by you concerning this area. Previously it was a very intimidating case in my view, nevertheless spending time with the well-written style you treated it made me to weep for fulfillment. I am just grateful for your advice and then pray you realize what an amazing job you are providing instructing many people with the aid of your webpage. I know that you have never encountered all of us.
golden goose outlet http://www.goldengooseoutletstore.com

golden goose دوشنبه , 24 جولای 2023 - 19:09

My spouse and i ended up being really fortunate when Raymond managed to deal with his research with the precious recommendations he discovered from your own site. It is now and again perplexing to just always be releasing ideas that many other folks have been making money from. And we also fully grasp we need the blog owner to thank because of that. All of the explanations you have made, the simple web site navigation, the relationships you can aid to engender – it’s all remarkable, and it’s really assisting our son and our family know that that content is awesome, which is certainly truly mandatory. Thank you for the whole lot!
golden goose http://www.goldengooseonlinestore.com

pink golden goose sneakers سه‌شنبه , 25 جولای 2023 - 10:44

Would you be all in favour of exchanging hyperlinks?
pink golden goose sneakers http://www.goldengooseshoes.us.org/index.php?main_page=advanced_search_result&search_in_description=1&keyword=pink&x=0&y=0

off white سه‌شنبه , 25 جولای 2023 - 12:37

My husband and i felt absolutely happy Peter could complete his analysis while using the ideas he came across when using the web site. It’s not at all simplistic just to always be making a gift of key points which usually most people may have been selling. Therefore we keep in mind we now have the website owner to appreciate because of that. The main illustrations you made, the easy website menu, the friendships your site help instill – it’s many excellent, and it is assisting our son in addition to us feel that that subject matter is satisfying, and that is incredibly important. Many thanks for everything!
off white http://www.offwhite-shoes.us.org

off white hoodie چهارشنبه , 26 جولای 2023 - 6:49

My wife and i were very joyous Michael could round up his homework from the ideas he received while using the blog. It’s not at all simplistic just to be giving out tips which often some others might have been trying to sell. And now we see we have got the blog owner to be grateful to for that. These illustrations you’ve made, the easy blog navigation, the friendships you make it possible to create – it is most remarkable, and it’s really aiding our son in addition to our family consider that that article is brilliant, and that is really fundamental. Many thanks for the whole thing!
off white hoodie http://www.off–white.us.com

palm angels outlet پنج‌شنبه , 27 جولای 2023 - 1:26

I am commenting to make you understand what a nice encounter our girl went through viewing your blog. She mastered plenty of things, which include what it’s like to possess an amazing helping style to have others without problems master specific multifaceted things. You actually surpassed my expectations. I appreciate you for coming up with the necessary, dependable, explanatory not to mention unique tips on that topic to Tanya.
palm angels outlet http://www.palmangels-outlet.com

palm angels پنج‌شنبه , 27 جولای 2023 - 20:22

I am glad for writing to make you be aware of of the useful discovery my cousin’s princess had studying yuor web blog. She noticed such a lot of pieces, which include what it’s like to have a great coaching mood to have other individuals without problems know precisely several impossible things. You really exceeded our own desires. Thank you for delivering these valuable, healthy, informative and even cool guidance on this topic to Jane.
palm angels http://www.palmangels-hoodie.com

nike dunks جمعه , 28 جولای 2023 - 13:43

I have to express my admiration for your kind-heartedness for those people that actually need guidance on in this concept. Your very own commitment to passing the solution all over had become pretty interesting and have all the time made some individuals much like me to attain their goals. The warm and friendly facts signifies this much to me and a whole lot more to my office colleagues. Warm regards; from everyone of us.
nike dunks http://www.sbdunk.us

golden goose skystar شنبه , 29 جولای 2023 - 1:02

Would you be all in favour of exchanging links?
golden goose skystar http://www.goldengoosesstore.com/skystar-c-1_14

golden goose sneakers sale women's پنج‌شنبه , 10 آگوست 2023 - 20:04

you have an amazing blog right here! would you like to make some invite posts on my blog?
golden goose sneakers sale women’s http://www.goldengoose.us.org/sneakers-c-1_2

off white outlet دوشنبه , 14 آگوست 2023 - 19:48

Spot on with this write-up, I truly suppose this website needs way more consideration. I抣l probably be again to read rather more, thanks for that info.
off white outlet https://www.offwhitesoutlet.com

pink golden goose sneakers سه‌شنبه , 15 آگوست 2023 - 5:59

I intended to compose you the little remark in order to say thanks a lot again with the gorgeous techniques you’ve contributed in this article. It was so particularly open-handed of you to deliver unhampered exactly what many people might have marketed for an e-book to get some dough on their own, most importantly considering the fact that you might have tried it in case you desired. These ideas in addition acted as a easy way to be aware that other individuals have a similar passion similar to my very own to find out a great deal more around this condition. Certainly there are many more enjoyable instances ahead for those who read through your blog.
pink golden goose sneakers http://www.goldengoosesneakerssale.us.com/index.php?main_page=advanced_search_result&search_in_description=1&keyword=pink+sneakers

jordan outlet سه‌شنبه , 15 آگوست 2023 - 11:53

I discovered your weblog web site on google and examine a few of your early posts. Continue to maintain up the excellent operate. I simply extra up your RSS feed to my MSN News Reader. Searching for ahead to studying more from you later on!?
jordan outlet http://www.jordans-shoes.us.org

jordan shoes چهارشنبه , 16 آگوست 2023 - 4:53

I am typically to running a blog and i really admire your content. The article has really peaks my interest. I am going to bookmark your website and maintain checking for brand new information.
jordan shoes http://www.jordan12.us.com

golden goose sneakers پنج‌شنبه , 17 آگوست 2023 - 16:25

Would you be concerned with exchanging links?
golden goose sneakers http://www.golden-goosesoutlet.com

supreme outlet جمعه , 18 آگوست 2023 - 9:10

I found your blog site on google and examine a few of your early posts. Continue to keep up the very good operate. I just further up your RSS feed to my MSN News Reader. Looking for forward to reading more from you afterward!?
supreme outlet http://www.supreme.us.org

nike travis scott شنبه , 19 آگوست 2023 - 2:24

Good day! I just wish to give an enormous thumbs up for the good info you might have right here on this post. I will probably be coming back to your blog for extra soon.
nike travis scott http://www.jordanxtravisscott.com

kobe shoes شنبه , 19 آگوست 2023 - 21:31

Aw, this was a really nice post. In idea I wish to put in writing like this moreover ?taking time and actual effort to make an excellent article?however what can I say?I procrastinate alot and not at all seem to get something done.
kobe shoes http://www.kobe-shoes.us.com

hermes پنج‌شنبه , 14 سپتامبر 2023 - 21:40

The following time I read a weblog, I hope that it doesnt disappoint me as a lot as this one. I imply, I know it was my choice to learn, however I truly thought youd have something attention-grabbing to say. All I hear is a bunch of whining about something that you can repair when you werent too busy searching for attention.
hermes http://www.hermes-handbags.us.com

golden goose sneakers جمعه , 15 سپتامبر 2023 - 8:55

WONDERFUL Post.thanks for share..more wait .. ?
golden goose sneakers http://www.goldengoosesonline.com

kd shoes جمعه , 15 سپتامبر 2023 - 22:56

Would you be serious about exchanging links?
kd shoes http://www.kd14shoes.com

jordan outlet شنبه , 16 سپتامبر 2023 - 10:51

This actually answered my downside, thank you!
jordan outlet http://www.travisscotjordan.com

off white یکشنبه , 17 سپتامبر 2023 - 0:40

I抦 impressed, I must say. Really rarely do I encounter a weblog that抯 each educative and entertaining, and let me let you know, you might have hit the nail on the head. Your thought is outstanding; the difficulty is something that not enough individuals are speaking intelligently about. I am very pleased that I stumbled across this in my search for one thing regarding this.
off white http://www.off-whiteclothing.us.org

hermes outlet یکشنبه , 17 سپتامبر 2023 - 13:21

You made some respectable factors there. I looked on the internet for the problem and located most people will go together with with your website.
hermes outlet https://www.hermesoutlets.com

kyrie 7 shoes دوشنبه , 18 سپتامبر 2023 - 2:22

After examine a few of the blog posts on your web site now, and I truly like your method of blogging. I bookmarked it to my bookmark web site list and might be checking again soon. Pls try my website online as properly and let me know what you think.
kyrie 7 shoes http://www.kyrie7.us

goyard outlet دوشنبه , 18 سپتامبر 2023 - 15:59

You made some decent points there. I regarded on the web for the difficulty and found most people will go together with with your website.
goyard outlet http://www.goyardshandbag.us

air jordan 1 سه‌شنبه , 19 سپتامبر 2023 - 5:21

I抎 need to verify with you here. Which isn’t something I normally do! I take pleasure in reading a publish that will make people think. Also, thanks for permitting me to remark!
air jordan 1 http://www.jordan1shoes.us

curry shoes سه‌شنبه , 19 سپتامبر 2023 - 21:24

After study a few of the weblog posts on your web site now, and I truly like your means of blogging. I bookmarked it to my bookmark web site checklist and can be checking back soon. Pls take a look at my website online as nicely and let me know what you think.
curry shoes http://www.stephcurry.us

birkin bag چهارشنبه , 20 سپتامبر 2023 - 10:59

I抎 have to verify with you here. Which isn’t one thing I often do! I take pleasure in reading a put up that may make folks think. Also, thanks for permitting me to comment!
birkin bag http://www.birkinbag.us.com

jordan 4 پنج‌شنبه , 21 سپتامبر 2023 - 1:11

Howdy! I simply want to give a huge thumbs up for the great information you’ve got here on this post. I can be coming back to your blog for more soon.
jordan 4 http://www.jordan4.us.com

cheap jordans پنج‌شنبه , 21 سپتامبر 2023 - 13:50

This really answered my downside, thanks!
cheap jordans http://www.cheapjordan.us

supreme جمعه , 22 سپتامبر 2023 - 3:27

Oh my goodness! an incredible article dude. Thank you However I am experiencing difficulty with ur rss . Don抰 know why Unable to subscribe to it. Is there anybody getting equivalent rss downside? Anybody who knows kindly respond. Thnkx
supreme http://www.supremesonline.com

kyrie 8 جمعه , 22 سپتامبر 2023 - 17:37

I’m often to blogging and i really appreciate your content. The article has actually peaks my interest. I’m going to bookmark your site and maintain checking for brand spanking new information.
kyrie 8 http://www.kyrie8.us

travis scott jordan شنبه , 23 سپتامبر 2023 - 6:48

When I originally commented I clicked the -Notify me when new feedback are added- checkbox and now every time a remark is added I get four emails with the identical comment. Is there any way you’ll be able to remove me from that service? Thanks!
travis scott jordan http://www.jordantravisscott.com

supreme یکشنبه , 24 سپتامبر 2023 - 0:07

Spot on with this write-up, I actually think this web site needs rather more consideration. I抣l probably be again to learn much more, thanks for that info.
supreme http://www.supreme.com.co

off white یکشنبه , 24 سپتامبر 2023 - 15:05

very good put up, i actually love this web site, carry on it
off white http://www.offwhiteoutlet.us.org

kd shoes دوشنبه , 25 سپتامبر 2023 - 5:18

I found your weblog website on google and examine just a few of your early posts. Continue to keep up the excellent operate. I simply additional up your RSS feed to my MSN News Reader. In search of ahead to reading extra from you afterward!?
kd shoes http://www.kd15shoes.com

westbrook shoes دوشنبه , 25 سپتامبر 2023 - 22:39

Howdy! I just wish to give an enormous thumbs up for the nice info you will have right here on this post. I will probably be coming back to your weblog for extra soon.
westbrook shoes http://www.russellwestbrookshoes.us

goyard tote bag چهارشنبه , 27 سپتامبر 2023 - 2:21

I am typically to blogging and i actually respect your content. The article has actually peaks my interest. I’m going to bookmark your site and maintain checking for brand new information.
goyard tote bag http://www.goyardbags.us.com