کد خبر : 148819
تاریخ انتشار : یکشنبه 30 اکتبر 2022 - 21:11

نماینده چابهار: ما اغتشاش‌گر و تجزیه‌طلب نیستیم

نماینده چابهار: ما اغتشاش‌گر و تجزیه‌طلب نیستیم

اثبات نیوز ؛ نماینده مردم چابهار در مجلس شورای اسلامی گفت: ما از مقامات خواستیم از خانواده ده‌ها بی‌گناه که کشته شدند، دلجویی کنند. ما هرگز شاهد هیچ فعالیت خدایی ناکرده تجزیه‌طلبانه و اغتشاش‌گرایانه در سیستان و بلوچستان نبوده‌ایم، این مردم هیچ کدام‌شان تجزیه‌طلب نبوده و نیستند. به گزارش ایلنا، معین‌الدین سعیدی  درباره آخرین وضعیت

اثبات نیوز ؛
نماینده مردم چابهار در مجلس شورای اسلامی گفت: ما از مقامات خواستیم از خانواده ده‌ها بی‌گناه که کشته شدند، دلجویی کنند. ما هرگز شاهد هیچ فعالیت خدایی ناکرده تجزیه‌طلبانه و اغتشاش‌گرایانه در سیستان و بلوچستان نبوده‌ایم، این مردم هیچ کدام‌شان تجزیه‌طلب نبوده و نیستند.

به گزارش ایلنا، معین‌الدین سعیدی  درباره آخرین وضعیت استان سیستان و بلوچستان و پیگیری حوادثی که در این استان رخ داده است، گفت: روز جمعه ۸ مهرماه در زاهدان حوادثی اتفاق افتاد که این روز را در تاریخ استان سیستان و بلوچستان سیاه کرد که عده زیادی از مردم در این اتفاق مظلوم واقع شدند.

این نماینده مجلس با بیان اینکه مسائل اخیر در استان سیستان و بلوچستان کاملا متفاوت با دیگر مناطق کشور است، عنوان کرد: حوادثی که در استان سیستان و بلوچستان رخ داد دارای ابعاد گوناگون بود که موجب نگرانی شدید جامعه و مردم شد و اگر همان هنگام اقناع لازم توسط مسئولان امر صورت می‌گرفت، ما شاهد آن اتفاقات تلخ در جمعه ۸ مهرماه ۱۴۰۱ نبودیم که به عنوان یک جمعه سیاه نام بگیرد.وی تاکید کرد: همراه با مردم بی‌گناه در این حادثه تعدادی از حافظان امنیت کشور هم به شهادت رسیدند و به اموال عمومی خسارات غیرقابل جبرانی زده شد.

سعیدی ادامه داد: پیرو این اتفاقات تلخ، نمایندگان مجمع استان سیستان و بلوچستان نشست‌های متعددی با مسئولان از جمله رئیس‌جمهور، رئیس مجلس شورای اسلامی، وزیر اطلاعات، وزیر کشور، اعضا و رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی داشتند و به صراحت عنوان شد باید در عین حال که با هرگونه ناامنی مقابله می‌شود، فضا آرام شود و همزمان می‌بایست از خانواده‌هایی که عزیزانشان بدون هیچ گناهی کشته شدند، دلجویی کرد و با هر کسی در هر لباسی که مسبب آن اتقاقات ناگوار بوده برخورد جدی شود و پاسخگویی دقیق صورت گیرد.

وی افزود: ما از مقامات خواستیم از خانواده ده‌ها بی‌گناه که کشته شدند آن هم در استانی که همواره مردمش پیشگام در حراست از مرز‌های ایران عزیز بوده و هستند، دلجویی کنند. ما هرگز شاهد هیچ فعالیت خدایی ناکرده تجزیه‌طلبانه و اغتشاش‌گرایانه در سیستان و بلوچستان نبوده‌ایم، این مردم هیچکدام‌شان تجزیه‌طلب نبوده و نیستند بسیاری از کسانی که کشته شدند هیچ نسبتی با اغتشاشات نداشتند.

نماینده مردم چاربهار در مجلس شورای اسلامی بیان کرد: در این مدت تمام نمایندگان مجمع استان سیستان و بلوچستان پیگیر قضیه بودند و هرگز سعی نکردند خدایی ناکرده در این شرایط کشور التهابی ایجاد شود و یا فضا به سوی ناآرامی سوق داده شود و تمام تلاش ما بر مبنای حفظ آرامش مردم بوده، اما تا این لحظه واکنشی که باید در برابر این حادثه اتفاق می‌افتاد، رخ نداده است.

وی افزود: اخیرا شورای تامین هم بیانیه‌ای داده و عنوان کرده است با فرمانده نیروی انتظامی زاهدان و فرمانده آن کلانتری برخورد شده است که این‌ها کفایت نمی‌کند. اولا کسانی که در این حادثه بی‌گناه کشته شده‌اند باید حتما توسط مسئولان برایشان درجه رفیع شهادت در نظر گرفته شود، ثانیا با کسانی که آن فاجعه بزرگ را رقم زدند، حال در هر لباسی که هستند حتماً باید برخورد قطعی و قضایی صورت گیرد. از مردم هم خاضعانه خواهش می‌کنیم آرامش خودشان را حفظ کنند؛ چراکه در شرایط فعلی کشور هرگونه ناامنی اولین ضررش به آ‌ن‌ها می‌رسد.

سعیدی تاکید کرد: در این شرایط مردم حتماً باید به پیگیری مسئولان اعتماد کنند تا خون بی‌گناهان هدر نرود و ما بتوانیم مطالبات به حق، قانونی و اصولی مردم را استیفا کنیم. اما در کنار این‌ها انتظار است همانطور که از مردم این انتظار را داریم که آرامش خودشان را حفظ کنند و شاهد ناآرامی نباشیم در عین حال این را یادآوری کنیم که وظیفه مسئولان هم خطیرتر است و باید در چنین شرایطی مطالبات به حق مردم را دنبال کنند.

وی با اشاره به حمله تروریستی شیراز گفت: چند روز پیش متاسفانه شاهد فاجعه بزرگ حرم حضرت شاهچراغ بودیم، عده‌ای تلاش می‌کنند بین سنی و شیعه تفرقه بیندازند که هرگز هم موفق نبوده و نخواهند شد، ما نعمت وحدت را آسان به دست نیاورده‌ایم که بخواهیم آسان از دست بدهیم. هر کسی که بخواهد بر طبل تفرقه بکوبد، قطعاً دشمن کشور و مردم است، اما این انتظار را داریم همانگونه که همه مسئولان در این حوزه واکنش نشان دادند که به درستی هم این کار را انجام دادند، از خانواده کشته‌شدگان بی‌گناهی که نه در اغتشاشات و نه در غائله حمله به نیروی انتظامی و کلانتری نقشی نداشتند، دلجویی کنند و هر کسی که در هر لباسی مرتکب آن جنایت بزرگ شده است، باید مجازات شود.

این نماینده مجلس شورای اسلامی یادآور شد: پیرو آن اتفاق امام جمعه اهل سنت زاهدان جناب شیخ‌الاسلام مولانا عبدالحمید همان ابتدا بیانیه بسیار آرامش بخشی دادند و سعی کردند مردم را آرام کنند، جناب آقای آیت‌آلله محامی امام جمعه محترم و نماینده محترم و معزز، ولی فقیه در امور اهل سنت هم بلافاصله بیانیه بسیار دقیق و کارشناسی دادند و ایشان هم بر پیگیری موضوع در قالب کارشناسی و قانونی و بر استیفای حقوق انسان‌های بی‌گناهی که شهید شدند تاکید داشتند.

وی افزود:، اما متاسفانه باید قبول کرد که در این شرایط کشور از یک طرف دشمنان خارجی ما برنامه ریزی برای ایجاد التهاب و ناآرامی می‌کنند و از طرف دیگر برخی سوء عملکرد‌ها و سوءتدبیر‌ها هم متاسفانه در این شرایط بستر لازم را برای دشمن ایجاد می‌کند.

سعیدی عنوان کرد: کسانی که عامدانه و با برنامه‌ریزی دنبال اغتشاش و ناآرامی در استان سیستان و بلوچستان هستند، حتماً دستگاه‌های قانونی با آن‌ها برخورد لازم را باید داشته باشد. اما اینجا باید از خانواده کسانی که بی‌گناه کشته‌اند، دلجویی شود که متاسفانه این اتفاق تاکنون انجام نشده است و مردم این انتظار را از مسئولان امر، رئیس محترم جمهور، قوه قضاییه و رئیس محترم مجلس دارند که ان‌شاالله قلب واقعیت نشود.

این نماینده مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: در حمله اولیه به کلانتری خدا را شکر هیچ آسیب خاصی به جز یک مورد متوجه عزیزان نیروی انتظامی در کلانتری ۱۶ نشده است، توجه داشته باشید وقتی چنین موضوعی به این شکل مطرح شده بود آن برخوردی که با مردم شد انصافاً فضا را برای تندرو‌ها و عناصر تندرو فراهم کرد که برطبل اختلافات بکوبند. من باز هم تاکید می‌کنم مردم استان سیستان و بلوچستان اغتشاش‌گر و تجزیه‌طلب نیستند و تا پای جان حافظ مرز‌های ایران عزیز و جمهوری اسلامی ایران بودند و خواهند بود، اما رویه‌هایی واقعاً باعث نگرانی مردم شده است و این انتظار به حق را دارند که از آن‌ها دلجویی شود.

وی تاکید کرد: مردم آرامش خودشان را حفظ کنند، در شرایط فعلی کشور هرگونه ناامنی در استان سیستان و بلوچستان اولین متضررش خود مردم استان هستند، اما خودمان را هم جای عزیزانی که جگر گوشه‌هایشان را بی‌گناه در مصلی زاهدان از دست داده‌اند، بگذاریم و سعی کنیم درد آن‌ها را بفهمیم و از آن‌ها دلجویی کنیم.

 

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 65 در انتظار بررسی : 17 انتشار یافته : 48
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

authentic louis vuitton outlet یکشنبه , 30 آوریل 2023 - 12:59

I just wanted to thank you for the fast service. potentially they look great. I received them a day earlier than expected. including the I will definitely continue to buy from this site. regardless I will recommend this site to my friends. Thanks!
authentic louis vuitton outlet https://www.cheapreallouisvuitton.com/

cheap jordans for sale یکشنبه , 30 آوریل 2023 - 19:53

I just wanted to thank you for the fast service. maybe they look great. I received them a day earlier than expected. including the I will definitely continue to buy from this site. you decide I will recommend this site to my friends. Thanks!
cheap jordans for sale https://www.realcheapretrojordanshoes.com/

cheap louis vuitton online دوشنبه , 1 می 2023 - 2:10

I just wanted to thank you for the fast service. or maybe a they look great. I received them a day earlier than expected. for instance I will definitely continue to buy from this site. blue jays I will recommend this site to my friends. Thanks!
cheap louis vuitton online https://www.bestlouisvuittonoutlet.com/

jordans for cheap دوشنبه , 1 می 2023 - 5:06

I just wanted to thank you for the fast service. alternatively they look great. I received them a day earlier than expected. like I will definitely continue to buy from this site. in either case I will recommend this site to my friends. Thanks!
jordans for cheap https://www.realjordansretro.com/

original louis vuittons outlet دوشنبه , 1 می 2023 - 18:01

I just wanted to thank you for the fast service. potentially they look great. I received them a day earlier than expected. similar to I will definitely continue to buy from this site. you ultimately choose I will recommend this site to my friends. Thanks!
original louis vuittons outlet https://www.cheaplouisvuittonoutlets.com/

cheap real jordans سه‌شنبه , 2 می 2023 - 3:29

I just wanted to thank you for the fast service. as well as they look great. I received them a day earlier than expected. the same as I will definitely continue to buy from this site. manner in which I will recommend this site to my friends. Thanks!
cheap real jordans https://www.cheaprealjordan.com/

original louis vuittons outlet دوشنبه , 15 می 2023 - 23:11

Read reviews and was a little hesitant since I had already inputted my order. or just but thank god, I had no issues. similar to received item in a timely matter, they are in new condition. in any event so happy I made the purchase. Will be definitely be purchasing again.
original louis vuittons outlet https://www.louisvuittonsoutletstore.com/

cheap louis vuitton handbags سه‌شنبه , 16 می 2023 - 18:45

Read reviews and was a little hesitant since I had already inputted my order. properly but thank god, I had no issues. like the received item in a timely matter, they are in new condition. in any event so happy I made the purchase. Will be definitely be purchasing again.
cheap louis vuitton handbags https://www.louisvuittonsoutletonline.com/

golden goose جمعه , 21 جولای 2023 - 8:44

I together with my friends were checking out the nice items on your web blog and then at once I had a terrible suspicion I never thanked the blog owner for those tips. These young boys happened to be consequently passionate to study all of them and have sincerely been making the most of them. I appreciate you for simply being well kind as well as for deciding on this sort of high-quality subject matter most people are really needing to be aware of. My personal honest regret for not expressing appreciation to sooner.
golden goose https://www.goldengoosessale.com

jordan outlet شنبه , 22 جولای 2023 - 3:37

I really wanted to send a small note in order to thank you for all the remarkable concepts you are sharing at this website. My time intensive internet lookup has at the end been paid with sensible ideas to go over with my family and friends. I ‘d declare that many of us website visitors are unquestionably endowed to dwell in a magnificent network with so many awesome individuals with useful points. I feel rather happy to have seen your entire web site and look forward to some more pleasurable moments reading here. Thank you once again for everything.
jordan outlet http://www.jordansforcheap.us.com

kyrie 8 شنبه , 22 جولای 2023 - 22:39

I simply wished to say thanks all over again. I do not know the things I would’ve made to happen without the entire opinions documented by you regarding this question. This has been a daunting scenario in my circumstances, but being able to see this specialised avenue you treated that made me to weep with happiness. I am just grateful for the help and as well , expect you comprehend what a great job that you are getting into instructing men and women with the aid of your blog. Most probably you haven’t met all of us.
kyrie 8 http://www.kyrie8.us

golden goose sale یکشنبه , 23 جولای 2023 - 14:18

You need to participate in a contest for probably the greatest blogs on the web. I’ll advocate this web site!
golden goose sale http://www.ggdb.us.com

off white outlet online یکشنبه , 23 جولای 2023 - 16:55

Needed to put you a very small observation to finally thank you so much over again regarding the exceptional thoughts you’ve shown here. It has been generous with you in giving without restraint precisely what a lot of people could possibly have sold as an e book to make some money for their own end, certainly considering the fact that you could have done it in the event you desired. These solutions as well served to become a good way to recognize that the rest have a similar dreams similar to my own to know more and more in regard to this condition. I am sure there are many more pleasant situations up front for people who examine your blog post.
off white outlet online http://www.off–whiteoutlet.com

chrome hearts outlet دوشنبه , 24 جولای 2023 - 10:55

I wanted to draft you this very small note in order to give thanks as before over the superb advice you have shown above. It is so tremendously open-handed of people like you to provide unreservedly precisely what a lot of folks might have marketed for an e book in order to make some cash for themselves, and in particular considering that you could possibly have done it in the event you wanted. These guidelines additionally served to be the fantastic way to be certain that someone else have the identical fervor just like my own to find out way more in regard to this issue. I am certain there are some more pleasurable sessions up front for many who looked at your blog post.
chrome hearts outlet http://www.chromeheartstoreonline.com

jordan 6 سه‌شنبه , 25 جولای 2023 - 5:00

Thanks so much for providing individuals with an extremely marvellous opportunity to read from this website. It’s always so amazing plus packed with fun for me and my office fellow workers to visit your site on the least three times weekly to find out the latest guides you have. And of course, I’m also certainly pleased with your powerful advice served by you. Some 4 tips in this article are ultimately the most effective I’ve ever had.
jordan 6 http://www.jordan6.us.com

off white nike سه‌شنبه , 25 جولای 2023 - 23:44

I needed to create you this little word to finally say thanks a lot again relating to the awesome ideas you have featured on this website. It was quite seriously generous of you to supply extensively all that a lot of people would have offered for an e book in order to make some bucks on their own, notably now that you might have tried it in case you considered necessary. These basics in addition worked to be the easy way to comprehend most people have the identical keenness like my very own to find out a great deal more in respect of this matter. I’m certain there are a lot more pleasant instances in the future for those who find out your website.
off white nike https://www.offwhitesoutlet.com

jordan official چهارشنبه , 26 جولای 2023 - 17:44

I am also commenting to make you understand of the magnificent encounter my daughter gained browsing your site. She discovered too many issues, which include how it is like to possess a marvelous teaching character to get the rest really easily fully grasp a variety of advanced subject matter. You actually did more than readers’ expected results. Many thanks for delivering these precious, healthy, explanatory and fun guidance on the topic to Janet.
jordan official http://www.jordanshoesstore.us.com

curry 6 پنج‌شنبه , 27 جولای 2023 - 11:38

I actually wanted to jot down a message in order to say thanks to you for the pleasant advice you are giving out here. My rather long internet investigation has at the end of the day been rewarded with excellent strategies to exchange with my best friends. I ‘d mention that we website visitors are unequivocally endowed to be in a decent site with so many marvellous people with very beneficial hints. I feel really happy to have used the weblog and look forward to many more enjoyable moments reading here. Thank you once more for all the details.
curry 6 http://www.curry6.net

golden goose sneakers sale جمعه , 28 جولای 2023 - 3:38

Nice post. I be taught one thing more challenging on different blogs everyday. It would always be stimulating to read content from different writers and apply somewhat something from their store. I抎 want to use some with the content material on my blog whether you don抰 mind. Natually I抣l provide you with a hyperlink in your net blog. Thanks for sharing.
golden goose sneakers sale http://www.goldengoose.us.org

supreme hoodie جمعه , 28 جولای 2023 - 5:57

My husband and i were absolutely excited Michael could conclude his investigation through the entire ideas he discovered through the weblog. It is now and again perplexing to simply choose to be freely giving facts which usually others have been trying to sell. So we discover we have got you to give thanks to because of that. The main explanations you’ve made, the simple web site menu, the relationships you give support to foster – it’s got mostly fantastic, and it’s facilitating our son in addition to the family recognize that the concept is awesome, which is certainly extremely pressing. Many thanks for the whole thing!
supreme hoodie http://www.supremeclothings.us.com

Leo سه‌شنبه , 1 آگوست 2023 - 0:56

I think everything published was very logical. But, what about this?
suppose you were to create a aweesome headline?

I am not saying your information isn’t solid., but suppose you added something to maye get folk’s
attention? I mean نماینده چابهار: ما اغتشاش‌گر و تجزیه‌طلب نیستیم |
اثبات نیوز is kinda boring. You should glance at Yahoo’s front age and see how they create
news titles to get viewers to open thee links.
Yoou might addd a video or a piccture or two to grab readers excited about what you’ve
written. Just my opinion, it would make your poxts a little
bit more interesting.

Look into my website :: Sex Chats Click here

golden goose francy سه‌شنبه , 8 آگوست 2023 - 23:30

I抎 have to test with you here. Which isn’t one thing I often do! I take pleasure in studying a submit that will make people think. Also, thanks for allowing me to remark!
golden goose francy http://www.goldengoosedeluxebrand.us.com/francy-c-19_29

golden goose dad star یکشنبه , 13 آگوست 2023 - 9:01

Can I just say what a reduction to seek out someone who truly knows what theyre talking about on the internet. You definitely know the right way to bring a problem to gentle and make it important. Extra people have to read this and understand this side of the story. I cant imagine youre not more popular since you positively have the gift.
golden goose dad star http://www.goldengooseofficial.com

kyrie 5 spongebob سه‌شنبه , 15 آگوست 2023 - 22:30

This is the best blog for anybody who needs to seek out out about this topic. You understand a lot its virtually exhausting to argue with you (not that I actually would need匟aHa). You positively put a brand new spin on a subject thats been written about for years. Nice stuff, just nice!
kyrie 5 spongebob http://www.kyrie5spongebob.us

gap yeezy چهارشنبه , 16 آگوست 2023 - 14:47

Good post. I learn something more difficult on totally different blogs everyday. It’ll at all times be stimulating to learn content from other writers and apply a little one thing from their store. I抎 desire to make use of some with the content material on my weblog whether or not you don抰 mind. Natually I抣l give you a link on your web blog. Thanks for sharing.
gap yeezy http://www.gapyeezy.org

palm angels clothing پنج‌شنبه , 17 آگوست 2023 - 8:26

I’m often to blogging and i really respect your content. The article has really peaks my interest. I’m going to bookmark your site and preserve checking for brand new information.
palm angels clothing http://www.palmangels-clothing.com

jordan 1 جمعه , 18 آگوست 2023 - 2:37

It抯 exhausting to seek out knowledgeable folks on this topic, but you sound like you already know what you抮e speaking about! Thanks
jordan 1 http://www.jordan1shoes.us

golden goose mid star sneakers جمعه , 18 آگوست 2023 - 13:17

I am also commenting to let you know what a excellent encounter my princess developed using your webblog. She discovered a lot of issues, most notably what it is like to possess a wonderful giving character to let most people without problems understand certain tricky subject areas. You undoubtedly surpassed my expected results. I appreciate you for imparting those helpful, dependable, informative as well as easy thoughts on this topic to Gloria.
golden goose mid star sneakers http://www.goldengoosesneakerssale.us.com/mid-star-c-4_5_39

kyrie 7 shoes جمعه , 18 آگوست 2023 - 19:42

WONDERFUL Post.thanks for share..more wait .. ?
kyrie 7 shoes http://www.kyrie7.us

yeezy outlet شنبه , 19 آگوست 2023 - 11:35

This website is really a stroll-through for all the information you needed about this and didn抰 know who to ask. Glimpse right here, and you抣l undoubtedly uncover it.
yeezy outlet http://www.yeezy-500.us.com

golden goose یکشنبه , 20 آگوست 2023 - 6:20

Spot on with this write-up, I actually suppose this website wants far more consideration. I抣l most likely be again to read much more, thanks for that info.
golden goose http://www.goldengooseonlinestore.com

hermes bag جمعه , 15 سپتامبر 2023 - 15:42

Your home is valueble for me. Thanks!?
hermes bag http://www.hermesbagsonline.com

birkin bag شنبه , 16 سپتامبر 2023 - 4:21

Aw, this was a really nice post. In concept I want to put in writing like this additionally ?taking time and precise effort to make an excellent article?however what can I say?I procrastinate alot and under no circumstances seem to get something done.
birkin bag https://www.hermesonlineshop.com

jordan 1 off white شنبه , 16 سپتامبر 2023 - 18:27

you’ve gotten an important blog here! would you wish to make some invite posts on my weblog?
jordan 1 off white http://www.offwhitexjordan1.com

off white outlet یکشنبه , 17 سپتامبر 2023 - 6:11

This actually answered my downside, thank you!
off white outlet https://www.off-whites.us

kyrie 9 یکشنبه , 17 سپتامبر 2023 - 20:38

You made some decent points there. I appeared on the internet for the difficulty and located most people will associate with together with your website.
kyrie 9 http://www.kyrie9.us

kevin durant shoes دوشنبه , 18 سپتامبر 2023 - 8:25

Your home is valueble for me. Thanks!?
kevin durant shoes http://www.kevindurantshoes.us.com

paul george shoes دوشنبه , 18 سپتامبر 2023 - 23:38

You made some respectable points there. I looked on the web for the problem and found most people will go together with together with your website.
paul george shoes http://www.paulgeorge.us.com

golden goose چهارشنبه , 20 سپتامبر 2023 - 3:44

After study a couple of of the blog posts in your website now, and I really like your approach of blogging. I bookmarked it to my bookmark website list and can be checking again soon. Pls check out my site as effectively and let me know what you think.
golden goose http://www.goldengooseoutletstore.com

kevin durant shoes چهارشنبه , 20 سپتامبر 2023 - 18:12

You made some decent points there. I looked on the internet for the difficulty and found most individuals will go along with along with your website.
kevin durant shoes http://www.kd-shoes.us

jordan shoes پنج‌شنبه , 21 سپتامبر 2023 - 6:51

This web page is known as a stroll-by way of for the entire information you wished about this and didn抰 know who to ask. Glimpse right here, and you抣l undoubtedly discover it.
jordan shoes http://www.jordan11retro.us.com

supreme t shirt پنج‌شنبه , 21 سپتامبر 2023 - 21:49

I used to be more than happy to search out this net-site.I wished to thanks to your time for this glorious read!! I positively having fun with every little bit of it and I’ve you bookmarked to take a look at new stuff you weblog post.
supreme t shirt https://www.supremeoutlet.us.com

stephen curry shoes جمعه , 22 سپتامبر 2023 - 9:48

you’ve gotten a terrific weblog right here! would you wish to make some invite posts on my weblog?
stephen curry shoes http://www.stephcurry.us

air jordan شنبه , 23 سپتامبر 2023 - 0:51

you have got an ideal blog right here! would you like to make some invite posts on my weblog?
air jordan https://www.air-jordanoutlet.com

a bathing ape شنبه , 23 سپتامبر 2023 - 15:14

Youre so cool! I dont suppose Ive read something like this before. So nice to seek out someone with some unique ideas on this subject. realy thank you for starting this up. this website is something that’s needed on the web, someone with a bit originality. helpful job for bringing something new to the web!
a bathing ape https://www.bapesoutlet.com

fear of god essentials hoodie یکشنبه , 24 سپتامبر 2023 - 5:56

Good day! I just wish to give an enormous thumbs up for the good data you’ve gotten right here on this post. I will be coming again to your blog for extra soon.
fear of god essentials hoodie http://www.fearofgodhoodie.com

golden goose shoes سه‌شنبه , 26 سپتامبر 2023 - 20:30

This web site can be a stroll-through for the entire information you wanted about this and didn抰 know who to ask. Glimpse here, and you抣l definitely discover it.
golden goose shoes http://www.goldengooseshoes.us.org

supreme new york چهارشنبه , 27 سپتامبر 2023 - 8:30

When I initially commented I clicked the -Notify me when new comments are added- checkbox and now every time a remark is added I get four emails with the identical comment. Is there any means you’ll be able to take away me from that service? Thanks!
supreme new york http://www.supremeclothingstore.com